stranieri-18-grudnia-kopiowanie-kopiowanie

Nie każdy tydzień przynosi zachwyty nad klubowymi występami reprezentantów Polski. Tym razem nie ujrzeliśmy kolejnych trafień Roberta Lewandowskiego czy Piotra Zielińskiego, więc trzeba się cieszyć z małych rzeczy. Do takich należą chociażby asysty Mariusza Stępińskiego w Nantes czy Kamila Grosickiego dla Rennes, a także rola kapitana, jaka w Twente została powierzona Mateuszowi Klichowi. Zapraszamy na cotygodniowy przegląd występów naszych stranierich.

Serie A

We Włoszech Polacy zaczęli grać już w sobotnie popołudnie – wówczas Empoli podejmowało u siebie Cagliari. Gospodarze gładko wygrali to spotkanie 2:0, a jednym z bohaterów okazał się Łukasz Skorupski, który obronił rzut karny wykonywany przez João Pedro. Dla 25-letniego golkipera to już siódme czyste konto zachowane w tym sezonie. Bartosz Salamon cały mecz przesiedział natomiast na ławce rezerwowych.

Sobota była wyjątkowo dobrym dniem dla polskich bramkarzy na Półwyspie Apenińskim. Po popisach Skorupskiego, wieczorem przyszedł czas na Wojciecha Szczęsnego, który był najlepszym zawodnikiem Romy w przegranym pojedynku z Juventusem (0:1) i tylko dzięki świetnej postawie Polaka Giallorossim udało się uniknąć blamażu. Nazwisko bramkarza Rzymian szczególnie dobrze zapamięta Stefano Sturaro, który w kilku idealnych sytuacjach nie potrafił skierować piłki do siatki – za każdym razem na jego drodze stawał zawodnik wypożyczony z Arsenalu.

W niedzielę 73. minuty dla Napoli rozegrał Piotr Zieliński i miał czynny udział w pogromie Torino. Partenopei ostatecznie pokonali ekipę Sinišy Mihajlovicia 5:3, a polskiego pomocnika w końcówce meczu zmienił Brazylijczyk Allan.

Znowu cały mecz na ławce rezerwowych Fiorentiny, tym razem w spotkaniu z Lazio, przesiedział Bartłomiej Drągowski. 80 minut dla Palermo zanotował z kolei Thiago Cionek a jego ekipa w niesamowitych okolicznościach wydarła zwycięstwo z rąk faworyzowanej Genoi. Rosanero przegrywali już 1:3, by zdobyć trzy bramki i ostatecznie zgarnąć komplet punktów!

Premier League

W Anglii trzykrotnie piłkę z siatki musiał ponownie wyciągać Łukasz Fabiański, którego Swansea dostało pokaźną lekcję futbolu od beniaminka z Middlesbrough. Tyle samo razy kapitulował w ten weekend Artur Boruc, którego Bournemouth przegrało z Southamptonem 1:3.

Poza składami swoich drużyn standardowo już znaleźli się Krystian Bielik (Arsenal), Bartosz Kapustka i Marcin Wasilewski (Leicester City).

Ligue 1

Jeżeli były obawy, że pod wodzą nowego trenera Sérgio Conceição Mariusz Stępiński nie będzie dostawał szans do gry, to zostały one rozwiane już w piątkowym meczu z Angers. Polski napastnik nie tylko wyszedł w pierwszym składzie, ale zaliczył asystę przy trafieniu Gilleta. Z boiska Stępiński zszedł dopiero w 87. minucie.

W sobotę mecz na ławce rezerwowych rozpoczął Grzegorz Krychowiak, ale gdy mecz z Guingamp układał się nie po myśli Paryżan, 26-latek pojawił się na murawie już na początku drugiej połowy. Obecność wychowanka Orła Mrzeżyno niewiele pomogła jednak gościom, którzy przegrali 1:2.

Plotki o zwolnieniu Unaia Emery’ego zaczęły się nasilać. Wśród potencjalnych następców baskijskiego szkoleniowca wymienia się Roberto Manciniego i Fabio Capello.

Kolejną asystę na swoje konto zapisał Kamil Grosicki. Skrzydłowy reprezentacji Polski w meczu z Bastią zameldował się na boisku w 56. minucie, a już kwadrans później zanotował decydujące podanie do Giovanniego Sio, który zdobył honorowe trafienie dla gospodarzy.

Niezbyt pozytywnie tę kolejkę będzie wspominał Igor Lewczuk, który nie najlepiej radził sobie w bloku defensywnym Bordeaux, które przegrało z Montpelier aż 0:4.

Niespodziewanej porażki w niedzielny wieczór doznało Monaco, które uległo Olympique’owi Lyon 1:3. Kamil Glik tym razem nie mógł cieszyć się z czystego konta, a niewielki wpływ na zwycięstwo Les Gones miał także Maciej Rybus, który na boisku pojawił się dopiero w 83. minucie.

Bundesliga

W piątek w hicie ligi niemieckiej naprzeciwko siebie mieli stanąć Eugen Polanski (TSG 1899 Hoffenheim) i Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund). Pierwszy z nich cały mecz przesiedział jednak na ławce rezerwowych, a drugi z powodu urazu pachwiny nie pojawił się w ogóle w kadrze meczowej BVB. W sobotę cały mecz Freiburga oglądał z perspektywy ławki Rafał Gikiewicz, a po raz drugi z rzędu pełne 90 minut zaliczył w zespole 1.FC Köln Paweł Olkowski.

Zaledwie dwie minuty dla Wolfsburga rozegrał Jakub Błaszczykowski, który tym samym miał niewielki wpływ na wygraną Wilków z Eintrachtem Frankfurt 1:0. W niedzielę bez bramki swoje spotkanie zakończył Robert Lewandowski, którego Bayern męczył się z najgorszą drużyną ligi – SV Darmstadt. Ostatecznie Bawarczycy wygrali 1:0 po kapitalnym trafieniu Douglasa Costy.

LaLiga

Swoje pierwsze czyste konto w tym sezonie ligi hiszpańskiej zachował Przemysław Tytoń. Deportivo La Coruña, w którym występuje Polak, pokonało Osasunę 2:0 i awansowało na 15. miejsce w tabeli.

Jupiler Pro League

90 minut w meczu Anderlechtu z KAS Eupen spędził na murawie Łukasz Teodorczyk. Fiołki pokonały gości z prowincji Liège aż 4:0, jednak 25-letni snajper po raz drugi z rzędu nie potrafił znaleźć drogi do siatki.

Eredivisie

Z opaską kapitana mecz z AZ Alkmaar rozpoczął Mateusz Klich, jednak jego Twente przegrało z ekipą Johna van den Broma 1:2. Polak nie może zatem zaliczyć sobotniego spotkania do w pełni udanych…

Pełne spotkanie w barwach NEC Nijmegen rozegrał z kolei w niedzielę Wojciech Golla, a jego zespół zremisował 2:2 z Excelsiorem Rotterdam. Dla 24-letniego stopera był to 17. występ w tym sezonie. Co ciekawe, tylko raz w bieżącej kampanii Eredivisie wychowanek Sparty Złotów zaliczył mniej niż 90 minut.