male-gry (Kopiowanie)

Piłka nożna cały czas ewoluuje, a wraz z jej rozwojem pojawiają się coraz nowsze i bardziej przemyślane środki treningowe. Dzięki książce „Narodowy model gry“ wydanej przez PZPN można zaobserwować, jak na przestrzeni ostatnich kilku lat zmieniały się tendencje szkoleniowe.

Małe gry zadaniowe są środkami treningowymi, które pozwalają kształtować zdolności kondycyjne wraz z realizacją założeń techniczno-taktycznych. Są wykorzystywane na każdym etapie rozwoju piłkarza i odpowiednio dostosowywane do wieku oraz poziomu grupy treningowej. Ważne, aby były one kompatybilne z naszymi założeniami oraz odnosiły się do celu, jaki wyznaczamy drużynie oraz poszczególnym zawodnikom. Co ważne, mogą być stosowane zarówno na wysokiej, jak i niskiej intensywności. Wymagają bowiem od gracza podejmowania odpowiednich decyzji podczas narastającej presji rywala, a także rosnącego zmęczenia. Odpowiednio skonstruowane mają najbardziej zbliżony charakter do gry właściwej, co pozwala na doskonalenie poszczególnych elementów wynikających z danych sytuacji boiskowych.

Małe gry mają bardzo wiele zastosowań, lecz nieumiejętnie dobrane mogą zupełnie zmienić charakter treningu. Chodzi tutaj o czas pracy oraz wypoczynek pomiędzy kolejnymi seriami gier. Każda przerwa musi być adekwatna do wysiłku, który został wykonany podczas danej pracy. Oczywiście są to wyznaczniki, na które szkoleniowcy zwracają uwagę w starszych grupach treningowych. Znaczenie małych gier jest coraz bardziej istotne w futbolu, co można zaobserwować na przykładzie topowych europejskich klubów – widać to chociażby po sposobie poruszania się piłkarzy po boisku, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach w bocznym czy centralnym sektorze boiska czy grze pod presją przeciwnika.

Gry zadaniowe stosowane w klubie Crystal Palace FC:

1. Kategoria wiekowa: U-9 / U-10

Liczba zawodników: 4×4 + 2
Obszar gry: 25m x 20m

ZADANIA: Utrzymanie się przy piłce w wyznaczonym polu. Drużyna, która posiada piłkę może zdobyć punkt zagrywając do neutralnego gracza, kiedy pokaże się on do gry w kwadracie. Jeżeli zdobędzie punkt z jednej strony, nie może z tej samej strony zdobyć go ponownie – musi zmienić stronę.

1


2. Kategoria wiekowa: U-9 / U-10

Liczba zawodników: 4×4
Obszar gry: 20m x 20m

ZADANIA: Gra dowolna. „Czerwoni” starają się zbudować akcję ofensywną zakończoną oddaniem uderzenia na bramkę, natomast „Biali” bronią bramki. W przypadku odebrania piłki, zagrywają ją jak najszybciej do trenera. Zawodnicy za każdym razem, gdy piłka wypadnie poza obszar gry, mają 4 sekundy na wznowienie. Jeśli nie zdążą, trener zagrywa do drużyny przeciwnej. Jeżeli padnie wówczas bramka, jeden z „Białych” musi zanieść piłkę do trenera – wtedy gra toczy się w przewadze 4×3 do momentu powrotu zawodnika na boisko.

2


3. Kategoria wiekowa: U-11 / U-12

Liczba zawodników: 6×6 + 1
Obszar gry:: 25m x 25m

ZADANIA: Utrzymanie się przy piłce. Drużyna, która posiada piłkę, aby zdobyć gola musi przeprowadzić futbolówkę przez jedną z 4 bramek w narożnikach boiska, po czym wymienić 3 podania. Jeden z zespołów właściwie cały czas gra w przewadze – licząc zawodnika neutralnego, gra toczy się 7×6. Bramki ustawione jak na poniższym rysunku. „Czerwoni” odpowiadają za dwie ustawione po przekątnej, „Biali” analogicznie – za dwie przeciwne.

3


4. Kategoria wiekowa: U-13 / U-14

Liczba zawodników: 10×5
Obszar gry: 25m x 25m

ZADANIA: Gra zadaniowa z naciskiem na odbiór piłki i jak najszybsze wyprowadzenie jej z miejsca odbioru poprzez zdobycie jednej z 4 bramek. Gra w przewadze liczebnej 10×5, jak na rysunku. „Czerwoni” i „Biali” starają się utrzymać przy piłce, a „Żółci” odebrać ją poprzez dobrą organizację gry. Po 3 minutach zmiana odbierających.

Odmiana: „Żółci” po odbiorze muszą wymienić 3 podania. Jeżeli im się uda, zespół, który stracił piłkę i nie zdołał jej natychmiast odebrać, otrzymuje od trenera „zadanie specjalne”.

4


5. Kategoria wiekowa:U-13 / U-14

Liczba zawodników: 5×5 + 4
Obszar gry: 20m x 20m

ZADANIA: Gra na utrzymanie się przy piłce. 10 podań to 1 punkt. „Czerwoni”, gdy mają piłkę, mogą grać tylko ze swoimi zawodnikami neutralnymi, więc gra toczy się w przewadze 7×5. Neutralni grają na jeden kontakt, reszta dowolnie. Mniejsze pole niż w poprzedniej grze zwiększa intensywność, a także płynność ćwiczenia. Trener zwraca uwagę na częstą zmianę strony.

5


Artykuł pochodzi ze strony TOMASZA BYSZKO, twórcy projektu #DzielęSięWiedzą, trenera z licencją UEFA B; drugiego trenera Lechii Gdańsk SA U-19 oraz grup młodzieżowych w Akademii Młodych Orłów. Autor odbył staż trenerski w takich klubach jak Ajax Amsterdam czy Crystal Palace FC. Przez trzy lata współorganizował także Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej „Euronadzieje” dla najlepszych drużyn w Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *