FBL-FRIENDLY-AUT-GER

Długotrwałe przygotowania do Mistrzostw Świata w Rosji zwieńczone zostały wieloma przedturniejowymi sparingami. Nie zabrakło meczów, które dostarczyły nie tylko niezliczonej ilości materiału do analizy dla trenerów, ale przyniosły również kilka niespodziewanych rezultatów, zaskakując tak dziennikarzy, jak i samych zawodników. Zwycięstwo Austrii nad Niemcami czy remis Francji ze Stanami Zjednoczonymi znacznie zmniejszyły pewność siebie faworytów do podium. Czy rozczarowujące wyniki w grach kontrolnych przed wielkimi turniejami faktycznie zwiastują problemy podczas finałowej rywalizacji? Czy seria zwycięskich spotkań na przełomie maja i czerwca z miejsca gwarantuje awans minimum do fazy medalowej? Cofnijmy się zatem o kilka albo nawet kilkanaście lat, by poszukać odpowiedzi na te pytania.

WC2002 Mistrzostwa Świata 2002

Mundial rozgrywany na boiskach w Korei Południowej i Japonii wygrali Brazylijczycy, pokonując w decydującym starciu reprezentację Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi nie byli jednak w najwyższej formie przed azjatyckim czempionatem. W jednym ze sparingów sensacyjnie ulegli słabiutkiej wówczas Walii 0:1 po golu Roberta Earnshawa.

Przygotowania do Mistrzostw Świata 2002 nie przebiegały najlepiej również w obozie Senegalu, późniejszego ćwierćfinalisty i jednej z największych rewelacji turnieju. Podopieczni Bruno Metsu przegrali choćby w towarzyskim meczu z Arabią Saudyjską, która na samym mundialu zgromadziła niezwykle wstydliwy dorobek dwunastu straconych goli.

Słabą formę ze sparingów potwierdziła natomiast reprezentacja Polski, która po porażkach z Rumunią i Japonią oraz nikłym zwycięstwie nad Estończykami nie sprostała w fazie grupowej Korei Południowej i Portugalii, szybko odpadając z rywalizacji o światowy prymat. Na otarcie łez pozostało zwycięstwo nad Stanami Zjednoczonymi.WC2002 Mistrzostwa Europy 2004

Biało-Czerwoni byli natomiast jednym z powodów, dla których reprezentacja Grecji nie była stawiana w roli faworyta do triumfu na portugalskich boiskach. Polacy ograli bowiem w maju 2004 roku późniejszych mistrzów Europy 1:0, co nie było wówczas uznawane za wielką niespodziankę. Piłkarze Otto Rehhagela zebrali jeszcze przed samym turniejem tęgie baty od Holendrów (0:4) i po ogromnych męczarniach pokonali 2:0 półamatorów z Liechtensteinu.

O ile w przypadku Greków przedturniejowa forma nie znalazła odzwierciedlenia w EURO 2004, o tyle sparingowa porażka Niemców z Węgrami (0:2) i klęska z Rumunią (1:5) zwiastowały ogromne problemy Die Mannschaft w fazie grupowej. Przegrane z Holandią oraz Czechami, a także kompromitujący, bezbramkowy remis z Łotwą skutecznie pozbawiły złudzeń ekipę Rudiego Völlera na portugalskim czempionacie.


WC2002 Mistrzostwa Świata 2006

Końcowe zwycięstwo Włochów przed dwunastoma laty było zaskakujące nie tylko z powodu, zdawałoby się, niewystarczającej piłkarskiej klasy, ale również dyspozycji, jaką Squadra Azzurra prezentowała przed turniejem organizowanym za Odrą. Remisy z Ukrainą oraz Szwajcarią w żaden sposób nie predestynowały piłkarzy z Półwyspu Apenińskiego nie tylko do zwycięstwa, ale nawet osiągnięcia dalszych etapów fazy pucharowej MŚ 2006. Niezwykle konsekwentna gra w defensywie oraz powszechnie znane wydarzenia z finału z Francuzami pozwoliły jednak piłkarzom Marcello Lippiego na odniesienie nieoczekiwanego triumfu.WC2002 Mistrzostwa Europy 2008

Przed rywalizacją w Austrii i Szwajcarii sporo niepewności w serca swoich kibiców wlali ponownie Niemcy, którzy w jednej z gier kontrolnych na finiszu przygotowań zaledwie zremisowali z Białorusinami 2:2. Dwa trafienia naszych wschodnich sąsiadów mocno podważyły siłę linii defensywnej drużyny Joachima Löwa, a siedem bramek straconych w turnieju finałowym potwierdziło obawy dziennikarzy. Cóż jednak z tego, skoro Podolski i spółka wbili rywalom łącznie dziesięć goli, które pozwoliły im dotrzeć aż do finału rozgrywek.WC2002 Mistrzostwa Świata 2010

Mundial rozgrywany w Republice Południowej Afryki był jednym z nielicznych, w którym dyspozycja poszczególnych reprezentacji z turnieju finałowego pokrywała się z ich rezultatami ze sparingów. W majowych i czerwcowych meczach towarzyskich swoich rywali deklasowali zarówno późniejsi zwycięzcy, Hiszpanie, jak i stojący na niższych stopniach podium Holendrzy oraz Niemcy. Formę ze spotkań kontrolnych utrzymali wtedy również Urugwajczycy, sklasyfikowani ostatecznie na czwartym miejscu.

Na drugim biegunie znaleźli się natomiast Włosi i Francuzi, którzy nie zdołali przebrnąć choćby fazy grupowej MŚ 2010. Piłkarze Marcello Lippiego przed wylotem do RPA zremisowali ze Szwajcarami oraz przegrali z Meksykiem, zaś Trójkolorowi nie potrafili sobie poradzić nawet z reprezentacją Chin, której ulegli 0:1. Nic dziwnego, że późniejsze rywalizacje z Urugwajem, a nawet Słowacją zakończyły się klęską obu zespołów.


WC2002 Mistrzostwa Europy 2012

O ile zwycięzcy całego polsko-ukraińskiego turnieju, Hiszpanie, ostatecznie uniknęli kompromitacji w sparingu z Chińczykami (1:0 po golu Davida Silvy w 84. minucie – przyp. red.), o tyle ich rywale w decydującym pojedynku o trofeum, Włosi, znacznie podbili kursy bukmacherów klęską 0:3 z Rosjanami. Radości i nadziei swoim kibicom tradycyjnie nie dostarczyli również Niemcy, przegrywając aż 3:5 z reprezentacją Szwajcarii.

Marzenia fanów znad Wisły w pył obrócili natomiast podopieczni Franciszka Smudy, którzy po serii trzech sparingowych wygranych i bezbramkowym remisie z Portugalią nie zdołali odnieść choćby jednego zwycięstwa w roli gospodarza Mistrzostw Europy.


WC2002 Mistrzostwa Świata 2014

Przed czempionatem w Brazylii znów nie popisali się Niemcy, którzy zaledwie zremisowali 2:2 z Kamerunem, a więc reprezentacją, która na wspomnianym mundialu zanotowała zaledwie jedno trafienie, dając sobie wbić aż dziewięć goli. Sensacyjnego awansu do ćwierćfinału nie zwiastowała również dyspozycja kadry Kostaryki, która przed rozpoczęciem rywalizacji w Brazylii uległa 1:3 Japonii. Wygranie grupy z Urugwajem, Anglią i Włochami skutecznie zweryfikowało jednak wszelkie negatywne prognozy.

Dobrych humorów nie mieli zapewne również polscy kibice w 1974 roku, kiedy reprezentacja prowadzona przez Kazimierza Górskiego w sparingu przed historycznymi Mistrzostwami Świata w RFN ulegała 1:2 piłkarzom z Haiti. Jak niewiele znaczył ten wynik pokazało starcie rozegrane dwa miesiące później na Stadionie Olimpijskim w Monachium, w którym Biało-Czerwoni ograli zespół z Karaibów aż 7:0. Na niewiele zdało się również naszym Orłom pięć zwycięstw z rzędu przed mundialem w 1978 roku. Efektowna seria i rola jednego z faworytów napędzały Polaków jedynie w pierwszej fazie grupowej.WC2002 Mistrzostwa Europy 2016

Tuż przed startem Mistrzostw Europy we Francji Orły Nawałki zanotowały porażkę 1:2 z Holendrami oraz bezbramkowy remis z Litwą. To jednak nie zachwiało wiary w drużynę narodową, która zakończyła rywalizację w EURO 2016 dopiero na ćwierćfinale.

Jak widać wyniki meczów towarzyskich bywają kompletnie różne od rezultatów osiąganych na ważnych turniejach, również przez klasowe reprezentacje. Selekcjonerzy poszczególnych zespołów ani myślą prezentować w ostatnich meczach przed wielką imprezą swoich najciekawszych taktycznych i personalnych pomysłów. Rywalizacja w sparingach stanowi niejednokrotnie zasłonę dymną i próbę zmylenia przeciwników, podobnie jak rzekome absencje i doniesienia o kontuzjach.


Już niedługo wszelkie przewidywania stracą jednak swoją ważność i nastąpi prawdziwa weryfikacja pracy, jaką poszczególne reprezentacje wykonały przed turniejem. Może się okazać, że po porażce z Austrią Niemcy znów wygrają cały turniej, remisujący z USA Francuzi wskoczą na drugi stopień podium, a tuż za nimi uplasuje się Polska, która nie mogła pokonać osłabionego personalnie Chile. Prawdę mówiąc, nie mielibyśmy nic przeciwko temu, aby tak właśnie się stało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *