DN6Pje2WAAAVsVb

Bartosz Salamon wrócił do regularnego grania i wreszcie złapał wiatr w żagle. Od czasu wypożyczenia do SPAL 26-letni stoper notuje bardzo dobre statystyki – jest liderem defensywy beniaminka z Ferrary i swoimi udanymi występami konsekwentnie pracuje na ponowne zaproszenie na zgrupowanie reprezentacji Polski. Czy Adam Nawałka powinien rozważyć powołanie dla byłego zawodnika Milanu, szczególnie w kontekście testowanego niedawno przez selekcjonera Biało-Czerwonych ustawienia z trzema obrońcami?

Kariera urodzonego w Poznaniu defensora to prawdziwy rollercoaster. W młodym wieku Salamon opuścił akademię Lecha i przeniósł się na Półwysep Apeniński, gdzie przechodził przez kolejne szczebelki włoskiego systemu piłkarskiego. Jako jeden z niewielu naszych rodaków poradził sobie w Primaverze (liga młodzieżowa – przyp. red.), a następnie w Brescii, gdzie zapracował na transfer do Milanu. Wejście na poziom Serie A okazało się jednak dla młodego zawodnika zabójcze. W ekipie Rossonerich były młodzieżowy reprezentant Polski nawet nie zadebiutował, a potem słabo szło mu również w Sampdorii.

Źródło: SpazioMilan
Źródło: SpazioMilan

Dopiero wypożyczenie do drugoligowej Pescary sprawiło, że gracz z Wielkopolski ponownie zaczął grać i pokazywać się z dobrej strony. Identycznie było w Cagliari – gra w Serie B i ławka po awansie. Na Sardynii w poprzednim sezonie Polak dostał wprawdzie kilka szans, ale po spotkaniu z Napoli, gdy Dries Mertens dosłownie zniszczył go na murawie Sardegna Arena, więcej już nie pojawił się na placu gry. Jako że Massimiliano Rastelli zdecydował się latem na przebudowę bloku obronnego, Salamon dostał wolną rękę w poszukiwaniu nowego klubu.


Tak oto w końcówce letniego mercato wychowanek Concordii Murowana Goślina zameldował się w Ferrarze. Okazało się, że decyzja o tymczasowej zmianie klubu była strzałem w dziesiątkę. Trener Leonardo Semplici widzi w Salamonie lidera środka obrony Biancazzurrich, a ten odwdzięcza mu się dobrą grą, brakiem błędów i solidnymi liczbami. Mimo iż drużyna z północy Italii zgodnie z przewidywaniami walczy tylko o utrzymanie, to akurat Polak wypada nader korzystnie. 26-latek może pochwalić się drugą najwyższą średnią w zespole beniaminka według specjalistycznego portalu WhoScored, tylko za środkowym pomocnikiem Federico Vivianim.

Salamon oceny w SPAL

Poznanianin wygląda też imponująco na tle wszystkich piłkarzy włoskiej elity. Salamon znajduje się aktualnie na trzecim miejscu pod względem liczby wybitych piłek, jest szóstym graczem biorąc pod uwagę liczbę przechwytów, siódmym w zablokowanych strzałach i jedenastym w celnych, długich podaniach, których w tym sezonie wykonał już 69. To dokonania tym bardziej godne podziwu, że dotyczą stopera 18. zespołu Serie A, który broni się przed spadkiem.


Wraz z regularną grą i dobrymi występami powraca pytanie o zasadność powołania Salamona do reprezentacji Polski. Kilka dni temu w artykule na naszym portalu rozważaliśmy kwestię powrotu do kadry Adriana Mierzejewskiego i wtedy odpowiedź była pozytywna. Podobne wnioski można wysnuć wobec stopera SPAL, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę, że Adam Nawałka rozpoczął testowanie ustawienia z trzema obrońcami.

Obecnie obok Kamila Glika Biało-Czerwonym brakuje jakościowego zawodnika na środku defensywy. Michał Pazdan ma za sobą mocno przeciętną rundę, a do tego niewykluczone, że już w zimowym oknie transferowym zmieni pracodawcę. Z kolei Marcin Kamiński dopiero co powrócił do gry po kontuzji stawu skokowego. Patrząc dalej, Jarosław Jach nie ma ligowego doświadczenia poza Ekstraklasą, a ponadto on również może niedługo przywdziewać inne barwy i nie wiadomo, czy w nowym klubie od razu dostanie możliwość gry w każdym spotkaniu. Wydaje się zatem, że pomysł powołania Salamona jest zasadny, szczególnie że zawodnik występuje w Serie A, a więc ulubionych zagranicznych rozgrywkach selekcjonera.


Bartosz Salamon bez wątpienia przeżywa renesans formy – wywalczył sobie pewne miejsce w jedenastce SPAL, a do tego ustabilizował formę. Obserwatorzy calcio zgodnie podkreślają także, że ma zdecydowanie lepsze czucie gry i lepiej się ustawia, dzięki czemu zapewnia drużynie z Ferrary większą asekurację z tyłu. Patrząc jeszcze pod względem stricte statystycznym, 26-latek podaje z bardzo dobrą skutecznością 85%, wygrywa średnio 2,2 pojedynki główkowe i notuje 2,7 przechwytu na mecz. Dobre występy Salamona z pewnością nie mogą ujść uwadze Adama Nawałki, który powinien dać szansę byłemu lechicie przynajmniej w jednej towarzyskiej konfrontacji w nadchodzącym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *