Stranieri (Kopiowanie) (Kopiowanie)

Kolejny weekend piłkarskich zmagań za nami, więc czas podsumować dokonania reprezentantów Polski za granicą. Tym razem nasi kadrowicze wykazali się jednak wyjątkową pasywnością pod bramką rywali – do siatki trafił jedynie Mateusz Klich. O wiele lepiej Biało-Czerwonym szło natomiast bronienie dostępu do bramki, bowiem swoje spotkania z czystym kontem zakończyli Łukasz Skorupski, Przemysław Tytoń i Wojciech Szczęsny. Zapraszamy na nasz cotygodniowy przegląd występów polskich stranierich.

Serie A

W niedzielne popołudnie Cagliari rozegrało kapitalne spotkanie z Genoą (4:1), w którym niewielki udział miał jednak Bartosz Salamon. Polak pojawił się na murawie w 81. minucie spotkania zastępując João Pedro. Dobrych wieści dla stopera z Poznania jest jednak więcej. Czerwoną kartkę w niedzielnym spotkaniu zobaczył Marco Capuano, co oznacza, że Salamon ma spore szansę na pierwszą jedenastkę w przyszłym tygodniu.

65 minut i asysta przy trafieniu Marka Hamšika – to dorobek Piotra Zielińskiego, który wydatnie pomógł w zwycięstwie Partenopeich nad Pescarą (3:1). Dla 22-letniego pomocnika to trzecie decydujące podanie w tym sezonie. Wbrew raportom sprzed kilku tygodni, na ławce rezerwowych drużyny z Neapolu nie zasiadł jeszcze Arkadiusz Milik, znalazło się natomiast miejsce dla Igora Łasickiego.

Kolejne czyste konto w tym sezonie zachował Łukasz Skorupski, który tym razem powstrzymał zawodników Sampdorii, a spotkanie na Stadio Luigi Ferraris zakończyło się bezbramkowym remisem. Dla 25-letniego golkipera było to już dziewiąte czyste konto w dwudziestym spotkaniu w tym sezonie, co oznacza, że w tym aspekcie Polak jest najlepszy w całej Serie A! W ekipie Dorii całe spotkanie rozegrał Karol Linetty, natomiast po raz drugi na ławce rezerwowych zasiadł Bartosz Bereszyński, który po raz kolejny musiał ustąpić miejsca w jedenastce Pedro Perreirze.

Czystym kontem w ten weekend może się także pochwalić Wojciech Szczęsny, bowiem jego Roma skromnie pokonała Udinese 1:0. Poza kadrą Palermo na mecz z Sassuolo znalazł się natomiast Thiago Cionek, który był zawieszony za kartki.

Wieczorem odbędzie się jeszcze pojedynek Fiorentiny z Juventusem, jednak Bartłomiej Drągowski a pewno nie pojawi się na placu gry z powodu kontuzji. Sytuacji Polaka w klubie z Florencji na pewno nie polepszyło ostatnie wypożyczenie golkipera Atalanty Marco Sportiello.

Premier League

Cztery razy piłkę z bramki musiał w sobotę wyciągać Łukasz Fabiański, który przez nieporadność swoich kolegów nie mógł zbyt wiele zdziałać w spotkaniu z Arsenalem (0:4). W „osiemnastce” meczowej Kanonierów na spotkanie ze Swansea standardowo już nie znalazł się Krystian Bielik.

Niewiele lepszy występ zanotował Artur Boruc. Piłkarze Hull City pokonywali bramkarza The Cherries trzykrotnie, a całe spotkanie Bournemouth przegrało 1:3. Na ławce rezerwowych Leicester City zasiedli tym razem zarówno Bartosz Kapustka, jak i Marcin Wasilewski, jednak żaden z nich na murawie się nie zameldował.

Ligue 1

Nad Sekwaną doszło w sobotę do hitowego starcia Stade Rennais z Paris Saint-Germain. W pierwszym składzie gospodarzy pojawił się Kamil Grosicki, które rozegrał pełne 90 minut. Grzegorz Krychowiak nie został uwzględniony przy ustalaniu składu przez trenera Unaia Emery’ego z powodu kontuzji. Spotkanie na Roazhon Park zakończyło się zwycięstwem Paryżan 1:0.

Fatalny występ w barwach Nantes zanotował niespodziewanie Mariusz Stępiński. Polak spisywał się w starciu z Toulouse FC na tyle słabo, że szkoleniowiec Kanarków zdecydował się go zdjąć już w 41. minucie. Mecz zakończył się jednak zwycięstwem drużyny, której prezesem pozostaje krytykowany zewsząd Waldemar Kita.

90 minut dla Bordeaux rozegrał Igor Lewczuk, jednak Żyrondyści zaledwie zremisowali z Angers 1:1. Zaledwie 17 minut od trenera Bruno Genesio otrzymał z kolei Maciej Rybus, który na placu gry pojawił się dopiero, gdy Olympique Lyon przegrywał już z Caen 2:3. Polak sytuacji Les Gones nie poprawił, a jego pozycja w zespole OL zaczęła słabnąć. Ostatni raz pełne 90 minut w lidze były gracz Legii Warszawa rozegrał bowiem 30 listopada w pojedynku z Nantes. O wiele lepszy występ ma za sobą Kamil Glik, który razem ze swoimi partnerami z bloku defensywnego dał się pokonać piłkarzom Marsylii tylko raz. Ekipa z Księstwa ponownie zaimponowała w ofensywie strzelając aż cztery bramki.

LaLiga

Drugie czyste konto w tym sezonie zachował Przemysław Tytoń, a jego Deportivo La Coruña bezbramkowo zremisowało z Villarrealem. Branquiazuis mają już sześć punktów przewagi nad strefą spadkową, a pozycja polskiego bramkarza na El Riazor staje się coraz mocniejsza.

Eredivisie

W Holandii czwartą bramkę w tym sezonie zdobył kapitan Twente Mateusz Klich, jednak było to tylko trafienie honorowe z rzutu karnego, bowiem jego drużyna gładko przegrała z Vitesse 1:3. W pierwszym składzie NEC Nijmegen na starcie z Willem II wyszedł natomiast Wojciech Golla, a jego zespół zwyciężył 1:0. Dla byłego stopera Pogoni Szczecin był to już 18. występ w tym sezonie ligowym.