1497516482_975404_1497516873_noticia_normal

20-letni talent z Andaluzji od co najmniej kilku miesięcy zbiera świetne recenzje hiszpańskich ekspertów za swoje występy na krajowym podwórku w biało-zielonej koszulce. Idealną okazją dla mieszkańców naszego kraju na podziwianie jego umiejętności na żywo są Mistrzostwa Europy U-21, których La Roja jest zdecydowanym faworytem, co udowodniła już w pierwszym pojedynku z Macedonią nad polskim morzem.

Wraz z końcem sezonu w Primera División doszło do wielu zmian na stanowiskach trenerskich, które nie ominęły również zespołu genialnego pomocnika Daniego Ceballosa. Władze klubu pożegnały się z Víctorem Sánchezem del Amo, uznając, że utrzymanie w elicie to zdecydowanie za mało, biorąc pod uwagę aspirację kibiców Béticos oraz potencjał kadrowy, jakim dysponował ów szkoleniowiec w połączeniu z funduszami wpompowanymi w rozwój całego projektu. W jego miejsce zatrudniono Quique Setiéna, który po swojej decyzji o zakończeniu współpracy z Las Palmas pozostawał bez pracodawcy, choć raczej nie mógł narzekać na brak ofert. Niektóre z czołowych gazet na Półwyspie Iberyjskim donosiły jednak, że Setién w momencie, gdy ogłaszał światu, że odchodzi z Estadio Gran Canaria, był już zwyczajnie dogadany z największym rywalem Sevilli.


Nie ulega wątpliwości, że Quique będzie budował siłę swojej drużyny w znacznej mierze wokół Ceballosa, który na tle kolegów prezentował się nad wyraz okazale. Jeśli ktoś nie miał okazji, aby regularnie oglądać poczynania 20-latka na hiszpańskich boiskach, to ocenianie go na podstawie samych statystyk będzie zdecydowanym wypaczeniem rzeczywistości. W 30. kolejkach młodzieżowy reprezentant La Roja zanotował zaledwie dwie asysty oraz dwa trafienia, co jest przeciętnym rezultatem nawet w klubie pokroju Realu Betis.


Jego jakość objawia się jednak przede wszystkim we wpływie na grę ofensywną Los Verdiblancos. Można ją porównać do Andrésa Iniesty, który nigdy nie słynął z zawrotnych liczb, ale zawsze był w stanie posłać kluczowe, otwierające podanie pomijające szyki obronne rywali czy wygrać decydujący pojedynek w środku boiska. Z tego powodu, co słusznie zauważył na łamach dziennika „MARCA” Miguel Moran, działacze andaluzyjskiego klubu podpisali z nim umowę aż do czerwca 2020 roku. Oczywiście w dzisiejszej rzeczywistości złożenie podpisu pod nowym kontraktem nie jest jakimkolwiek gwarantem jego wypełnienia, stąd też zawarta w nim klauzula odstępnego – bardzo niska w tym przypadku, jeśli wziąć pod uwagę potencjał 20-letniego Hiszpana.

Patrząc na sprawę innej perspektywy, nie da się ukryć, że na Benito Villamarin potrzebne są kolejne fundusze, a nawet 15 milionów za Daniego pomogłoby rozwiązać Betisowi sporo problemów. Mistrzostwa Europy U-21 są więc idealną okazją, aby przekonać do siebie poważne firmy Starego Kontynentu i wypłynąć na szerokie wody. Zdaniem Jonathana Smitha, redaktora serwisu 90min.com, środkowym pomocnikiem z Utrery od dłuższego czasu interesuje się Florentino Pérez, który dąży do skompletowania nieprawdopodobnie szerokiej, młodej i perspektywicznej kadry, pozwalającej na skuteczną walkę na wszystkich frontach.


Według najnowszych rewelacji, z Cristiano Ronaldo w roli głównej, plany prezesa Królewskich mogą ulec istotnej weryfikacji, jednak Dani Ceballos wydaje się idealnym profilem piłkarza dla obrońców tytułu – jest perspektywicznym Hiszpanem, którego bezczelne prowadzenie futbolówki jest bliźniaczo podobne do sposobu gry Marco Asensio.Playmaker Realu Betis, oprócz walorów stricte boiskowych, niejednokrotnie podkreślał siłę swojego charakteru poza nim. Urodzony w Andaluzji zawodnik często bez eufemizmów odpowiadał swoim hejterom na portalach społecznościowych i nie bał się toczyć polemiki z arbitrami. Po przegranym starciu z Realem Madryt w rozmowie z przedstawicielem „MARCY” stwierdził, że Mateu Lahoz zwyczajnie bał się podjąć sprawiedliwą decyzję, mocno utrudniającą życie klubowi ze stolicy, przez co skrzywdził Biało-Zielonych i pozbawił ich punktów (chodziło o rzekomy faul Keylora Navasa na Darko Brašanacu i brak czerwonej kartki dla Kostarykanina – przyp. red.).


Wychowanek Betisu może stać się gorącym tematem nadchodzącego okna transferowego. Niewykluczone, że na obecnym zgrupowaniu narodowej kadry w Polsce przebywa właśnie z przyszłymi klubowymi kolegami.


Niekoniecznie musi chodzić o Mayorala, Asensio, Vajello i Llorente. Potencjalnych nabywców Ceballosa jest co najmniej kilku, choć zbyt szybki transfer do jednego z najważniejszych klubów Półwyspu Iberyjskiego może paradoksalnie spowolnić, a nie przyspieszyć jego rozwój, ponieważ w tak młodym wieku kluczową sprawą są regularne występy. Na Estadio Santiago Bernabéu będzie to praktycznie niemożliwe, biorąc pod uwagę pozostałe plany Florentino Péreza i sprowadzenie między innymi genialnego Kyliana Mbappé. W jednej z rozmów młody rozgrywający wprost stwierdził natomiast, że drogowskazem dla niego jest Sergio Ramos i chciałby kiedyś trafić do Realu.

Póki co Ceballos może pochwalić się mistrzostwem Starego Kontynentu z kadrą U-19 i dopóki nie zmieni pracodawcy, to pod względem liczby zdobytych trofeów w futbolu klubowym zostanie zachowany status quo, bowiem mimo wielkich aspiracji sięgających awansu do europejskich rozgrywek, wydaje się to celem nieosiągalnym dla ekipy z Benito Villamarin.


Działacze Betisu najpierw muszą uporządkować finanse instytucji, którą kierują i przeprowadzić solidne transfery będące narzędziami ułatwiającymi pracę Quique Setiénowi, w którego warsztat trenerski w zielonej części Sewilli mocną wierzą i któremu bezgranicznie ufają. Do tej pory polemika wokół przyszłości Ceballosa nie przybrała na Półwyspie Iberyjskim na sile, ale oczywistym jest, że były menedżer Las Palmas potrzebuje odpowiedzi na pytanie: „Zostajesz czy odchodzisz?”. Właśnie od decyzji Daniego zależy to, jak będziemy definiować Real Betis w najbliższych miesiącach. O rozwój 20-latka należy być jednak spokojnym. To kolejna bardzo perspektywiczna postać w hiszpańskim futbolu, z którego zarówno La Roja, jak i przyszli pracodawcy będą mieli wiele pożytku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *