W niedzielę Francja sensacyjnie zremisowała przed własną publicznością z Luksemburgiem 0:0, sprawiając przy okazji jedną z największych niespodzianek w trwających eliminacjach do Mistrzostw Świata w Rosji. Naszpikowana młodymi gwiazdami reprezentacja Trójkolorowych, na czele z Pogbą, Griezmannem czy Mbappé, nie mogła znaleźć sposobu na pokonanie występującego w F91 Dudelange 37-letniego Jonathana Jouberta. Z tego powodu postanowiliśmy odnaleźć kilka przykładów spotkań, które również doprowadziły fanów futbolu w wydaniu reprezentacyjnym do wielkiej konsternacji.
1. Słowenia 1:0 Włochy, 9 października 2004
Na początek cofamy się aż do czasów eliminacji do Mistrzostw Świata 2006 rozgrywanych w Niemczech. Późniejsi triumfatorzy tego turnieju Włosi w grupie mierzyli się ze Słowenią, Szkocją, Norwegią, Białorusią i Mołdawią. W teorii naładowana gwiazdami Squadra Azzurra powinna awansować na mundial bez większych problemów, jednak już początek zmagań kwalifikacyjnych pokazał, że może być zgoła inaczej. Zaczęło się od dwóch ciężkich potyczek z Norwegią (2:1) i Mołdawią (1:0), które były znakiem ostrzegawczym. Prawdziwa boiskowa katastrofa wydarzyła się jednak kilka tygodni później, gdy ekipa Marcelo Lippiego sensacyjnie poległa w Słowenii.
Myślicie, że Italia pojechała na Bałkany osłabiona brakiem kilku ważnych zawodników? Nic bardziej mylnego! W składzie na to spotkanie znalazło się miejsce chociażby dla Gianluigiego Buffona, Alessandro Nesty, Daniele De Rossiego czy Francesco Tottiego. Mimo tego faworyt z Półwyspu Apenińskiego nie dał rady przebić się przed słoweńską defensywę, a bramka w samej końcówce Boštjana Cesara, który notabene występuje obecnie we włoskim Chievo Verona, pozwoliła na sensacyjną wygraną drużyny prowadzonej wówczas przez Branko Oblaka. Jak się później okazało, były to tylko złe miłego początki, bowiem Azzurri wygrali swoją grupę eliminacyjną, a następnie triumfowali w turnieju finałowym.
9 years ago Italy won FIFA world Cup 2006 pic.twitter.com/OfoqALzcHM
— Elvin Rossoneri (@rossoneri_elvin) July 9, 2015
2. Irlandia Północna 1:0 Anglia, 7 września 2005
Rok później, te same eliminacje. Anglicy zaliczają efektowny start notując sześć zwycięstw i jeden remis, zatem nic dziwnego, że na spotkanie z Irlandią Północną jadą w roli murowanego faworyta. W składzie Synów Albionu m.in. młodziutki Wayne Rooney oraz doświadczone gwiazdy Premier League – Michael Owen, Frank Lampard czy Steven Gerrard. Mimo tych wszystkich atutów podopieczni Svena-Gorana Erikssona przez cały mecz bili głową w ścianę, a bramka Davide’a Healy’ego w 73. minucie spotkania dała gospodarzom sensacyjny triumf. Anglicy ostatecznie zakończyli eliminacje na pierwszym miejscu, wyprzedzając wówczas o jeden punkt Polskę.
3. Austria 3:1 Francja, 6 września 2008
Wicemistrzowie Świata z 2006 roku mieli spory problem z awansem na kolejny mundial, który odbywał się w Republice Południowej Afryki. Już na samym początku eliminacji Les Blues sensacyjnie zgubili punkty w Austrii, która triumfowała 3:1.
Wówczas reprezentacja Francja znajdowała się jednak w trakcie częściowej wymiany pokoleniowej i szukała nowej tożsamości, którą odnalazła dopiero po kilku latach. W ataku zespołu prowadzonego wtedy przez Raymonda Domenecha występowali obok siebie Thierry Henry i Karim Benzema, a za nimi biegali m.in. Samir Nasri, William Gallas czy Bacary Sagna. Koniec końców Trójkolorowi dostali się na turniej główny dopiero po barażach i niesławnym golu zdobytym przez Henry’ego w spotkaniu z Irlandią.
Remember this? Ireland are out to avenge Henry's "Hand of Frog" this afternoon #irl #fra
https://t.co/jCjd44VYUM pic.twitter.com/0MzAmlPsFX— AS English (@English_AS) June 26, 2016
4. Portugalia 0:0 Albania, 15 października 2008
W trakcie eliminacji do Mistrzostw Świata w 2010 roku Albania nie była jeszcze solidną europejską drużyną, która mogłaby namieszać w dużym turnieju, jak uczyniła to na niedawnym EURO we Francji. Do ubiegłorocznych Mistrzostw Europy ekipa Shqiponjat nie mogła się pochwalić choćby jednym występem na imprezie tej rangi, jednak to 15 października 2008 roku zanotowała jeden z najlepszych wyników w historii albańskiego futbolu. Na przepięknym obiekcie w Bradze ówcześni podopieczni Arie Haana bezbramkowo zremisowali z Portugalią z Cristiano Ronaldo w składzie. Ekipa z Bałkanów narobiła też strachu A Selecção w drugim spotkaniu, kiedy to dopiero bramka w 93. minucie zdobyta przez Bruno Alvesa pozwoliła zgarnąć trzy punkty wicemistrzom Europy z 2004 roku.
5. Luksemburg 3:2 Irlandia Północna, 10 września 2013
Eliminacje do Mistrzostw Świata w 2014 roku były dla Luksemburczyków bardzo udane. Ekipa z pogranicza Francji i Niemiec już na starcie kwalifikacji była bliska urwania punktów Portugalii, jednak nie utrzymała prowadzenia, które objęła na początku spotkania i za sprawą trafień Cristiano Ronaldo oraz Heldera Postigi ostatecznie trzy punkty powędrowały na konto zespołu z Półwyspu Iberyjskiego.
W następnych seriach gier piłkarze Guya Hellersa dwukrotnie zremisowali z Azerbejdżanem, a 10 września sensacyjnie pokonali Irlandię Północną. Już pierwsza konfrontacja tych drużyn w eliminacjach przyniosła niespodziewany podział punktów, a drugie spotkanie zakończyło się nie tylko triumfem Luksemburga, ale aż trzema bramkami wbitymi Royowi Carrolla i jednym z najlepszych występów w historii reprezentacji tego małego Księstwa. Co ciekawe, wiekopomny dla gospodarzy mecz rozgrywany na Stade Josy Barthel prowadził polski kwarter arbitrów z Robertem Małkiem jako głównym.
6. Wyspy Owcze 2:1 Grecja, 13 czerwca 2015
Od Mistrzostwa Europy zdobytego w 2004 roku do porażki z Wyspami Owczymi w roku 2015 – tak można w skrócie opisać trwający kilkanaście lat upadek greckiej piłki, która zdaniem wielu ekspertów stan agonalny zaliczyła właśnie tamtego wieczoru. Drużyna Claudio Ranieriego prezentowała się wówczas fatalnie i przegrała oba grupowe mecze z Wyspami Owczymi! Najpierw przed własną publicznością Torosidis i spółka polegli 0:1, a w starciu wyjazdowym drużyna z Hellady przegrała 1:2.
Całe eliminacje Grecy zakończyli na ostatnim miejscu w tabeli mając na koncie tyle samo punktów, co sklasyfikowany wówczas na 102. pozycji w rankingu FIFA rywal. Niedługo potem Ranieri został zwolniony, po czym trafił do Leicester City, gdzie z kolei stał się współautorem jednego z najbardziej niespodziewanych wyników w historii angielskiego futbolu. Historia bywa przewrotna…