wiśnia

Na ich popisy podczas francuskiego EURO czekamy niemal tak samo, jak na zwycięstwa reprezentacji Polski. Ewentualne sukcesy drużyny Adama Nawałki w dużej mierze będziemy mogli przeżywać właśnie dzięki nim. O kim mowa? Kanał „Łączy Nas Piłka” podczas zwycięskich eliminacji zdobył w kraju niesamowitą popularność. Właściwie każdego dnia ich materiały video, zamieszczane na YouTubie, ogląda setki tysięcy ludzi. Rewolucyjny pomysł Zbigniewa Bońka zdał egzamin w stu procentach i jest zdecydowanie jednym z większych plusów dobiegającej powoli końca kadencji obecnego prezesa PZPN.

Stwierdzenie, że bez nich nie byłoby awansu do Francji, stanowiłoby może lekkie nadużycie, ale Łukasz Wiśniowski i jego ekipa na pewno trwale wpisali się w pozytywny klimat powstały wokół reprezentacji w ostatnich miesiącach. Ba, oni sami go w dużej mierze stworzyli! O tym, jak udało się tego dokonać, a także co jest kluczowe w codziennej pracy dziennikarza opowiedział w ekskluzywnym wywiadzie dla Naszego Futbolu nie kto jak inny jak popularny „Wiśnia”. Zapraszamy do lektury!

Nasz Futbol: Gdy Zbigniew Boniek dowiedział się, że pochodzisz z Ubiadu, niewielkiej miejscowości w Beskidzie Sądeckim, liczącej 500 mieszkańców, zdumiony spytał: „Wiśnia, jak Ty się stamtąd wydostałeś?!”. Przeszedłeś dosyć długą drogę, aby znaleźć się w tym miejscu, w którym jesteś. Jak ona przebiegała?

Łukasz Wiśniowski: Przede wszystkim wydostałem się dlatego, że funkcjonował już wtedy internet w dosyć sporym zakresie. Gdyby nie to, szanse, aby z takiego miejsca robić cokolwiek związanego z dziennikarstwem, byłyby bardzo małe. Trafiłem akurat na początek okresu, gdy bardzo popularne stawały się portale przypisane do konkretnych zagranicznych klubów, szczególnie jeśli chodzi o ligę hiszpańską. Funkcjonowały więc strony o Barcelonie, Realu czy nawet Deportivo. Pisałem dla tego typu portalu o Valencii, który nazywał się „VCF.PL” i istnieje zresztą do dzisiaj. Zawsze wiedziałem, że chcę robić coś związanego z dziennikarstwem, a najbardziej lubiłem pisać teksty. Pamiętam, że mój tata zapytał mnie w podstawówce: „Słuchaj, tak oglądasz te mecze, może zostaniesz komentatorem w przyszłości?”. Odpowiedziałem: „Na pewno nie, mój głos brzmi wieśniacko!”. Kiedyś się nagrałem i po prostu stwierdziłem, że mam słabe warunki głosowe, ale z pisania nie zrezygnowałem. Pomyślałem najpierw o „Piłce Nożnej”, bo to był wtedy najpopularniejszy tygodnik, ale później wszystko potoczyło się jednak inaczej. Pamiętam, że kiedy zaczynałem studiować, rozpoczynało swoją działalność radio internetowe, które nazywało się „iGol”. Tam można było komentować mecze m.in. lig zagranicznych i pamiętam, że zajmowałem się właśnie Primera División oraz Champions League. To wszystko zbiegło się z rozpoczęciem stażu w rozgłośni radiowej o nazwie „Radio Galicja”, która funkcjonowała na terenie Nowego Sącza. Stworzyłem tam serwis sportowy, którego nie było do tej pory i nagrałem się po raz pierwszy w profesjonalnym studiu. Ludzie, którzy tam pracowali, byli zdania, że jeśli chodzi o warunki głosowe jestem mocny, a ja uważałem zupełnie przeciwnie. Dało mi to jednak do myślenia, że może z tym komentowaniem nie jest u mnie tak źle.

Nigdy nie chciałeś zostać piłkarzem?

Na pewno nie. Zresztą moja mama wolała mnie wozić na lekcje skrzypiec niż treningi piłkarskie. Dosyć szybko diagnozuję u siebie słabe strony, więc od początku wiedziałem, że nie będę piłkarzem, tak jak marzyła większość moich obecnych kolegów po fachu.

Co było dalej?

Później poznałem Mateusza Święcickiego, który też pisał na stronie o Valencii i był w „iGolu”. On zaczął stażować w Polsacie Sport, robił też drobne rzeczy w Piłce Nożnej, a już trochę więcej zadań miał w Canal+ „Święty” w końcu trafił do telewizji Orange Sport, która wtedy powstawała i gdzie zatrudnił go Janusz Basałaj. Mateusz strasznie mnie strofował, żebym też spróbował swoich sił, bo jest tam dużo młodych ludzi. Ja wtedy jednak cały czas studiowałem w Krakowie, więc nie bardzo miałem możliwość, aby to zrobić. Natomiast kiedy trafiła się dobra okazja, napisałem maila do Janusza Basałaja. To było dla mnie niesamowite, że odpisał po dziesięciu minutach, dał swój numer telefonu i potem rozmawialiśmy pół godziny. Później jednak kontakt się urwał, bo zakładam, że Basałaj miał takich zapytań o staże pewnie setki czy tysiące. Konsekwentnie nagabywałem go jednak tymi mailami, aż w końcu stwierdził, że zaprosi mnie na kilkutygodniowe praktyki, abym przestał go męczyć. Pamiętam, że to był chyba finisz sezonu 2008/09 i w ten sposób zacząłem funkcjonować w Orange. Przez długi czas udawaliśmy również z Mateuszem Święcickim przed Januszem, że w ogóle się znamy, co było dosyć zabawne. Przyznaliśmy się mu do tego dopiero podczas imprezy, gdy odchodził z kanału.

Zdziwił się?

Tak, ale nie aż tak bardzo – trochę jakby coś podejrzewał. Faktem jest, że my z Mateuszem od początku się bardzo dobrze dogadywaliśmy i potem już nie ukrywaliśmy naszej zażyłości, bo świetnie nam się razem pracowało. Moim zdaniem, gdyby nie fakt, że „Święty” widział u mnie podobne cechy jak u siebie i wiedział, że możemy robić razem dobre rzeczy, to pewnie by mnie nie zachęcał, abym spróbował. Nie ukrywam – on był takim katalizatorem tego, abym pojawił się w Orange Sport. Teraz mogę to w końcu opowiedzieć, bo przez wiele lat utrzymywałem tą wersję, którą znał Janusz Basałaj. Ale już mleko się rozlało (śmiech).

Orange Sport to była twoja pierwsza poważna robota dziennikarska. To tam zakochałeś się w montażu czy reportażu, czyli tym, co dzisiaj robisz na „Łączy Nas Piłka”?

Tak, zdecydowanie. To była fantastyczna szkoła pod każdym względem. W Orange mogłeś się nauczyć niemal wszystkiego, co musisz wiedzieć jako dziennikarz sportowy, zajmujący się tworzywem telewizyjnym. Mogłem tam wycinać zdjęcia do przykrycia rozmowy telefonicznej, wydzwaniać do ludzi, rozmawiać z nimi na żywo, robić tzw. „lajfy”, stand-upy, reportaże, prowadzić studia, wydawać takie programy i wreszcie komentować mecze, więc tego było mnóstwo. Wszystko odbywało się pod wodzą Janusza Basałaja i Marcina Serafina, który dzisiaj pracuje w „Live Parku”, a wtedy był głównym producentem w Orange i też mocno nas szkolił. Trafiliśmy na grupę fantastycznych ludzi, gdzie czuliśmy mega klimat, bo oprócz mnie i Mateusza byli choćby Krzysiek Marciniak, Tomek Włodarczyk czy Adaś Drygalski, któremu również bardzo dużo zawdzięczam. On dzisiaj rozkręca projekt, który nosi nazwę „Polska Telewizja Sportowa”, natomiast wtedy był jednym z głównych wydawców programów sportowych i muszę powiedzieć, że sporo mi pomógł na początku. Miałem straszną potrzebę robienia rzeczy niesztampowych, bardzo męczyły mnie te klasyczne formy. On to zobaczył i strasznie pielęgnował, więc jest osobą, której wpływu może nie widać na pierwszy rzut oka, ale dzięki jego wsparciu również bardzo się rozwinąłem.

Mówiąc o tych niestandardowych formach, masz chyba zwłaszcza na myśli materiał z meczu Jagiellonia – Lech, w którym namówiłeś Michała Probierza do tego, żeby wypowiedział się… po niemiecku!

Rzeczywiście, był to trochę powiew świeżości, jak na tamte czasy. Od tego materiału zacząłem być tak naprawdę identyfikowany w Orange. Janusz nie był w stanie uwierzyć, że namówiłem Probierza do rozmowy po niemiecku, choć ja w ogóle nie znałem tego języka.

Trudno było to zrobić?

Gadaliśmy chyba z pięć minut. On po prostu zadawał pytania, chcąc zrozumieć całą koncepcję, ale w końcu wszystko załapał. Pamiętam, że był to jeden z pierwszych materiałów, na które pojechałem i dostałem też później pierwsze pieniądze. Myślę, że koledzy w Orange długo mi mogli potem dziękować, bo od tego momentu wprowadzono coś takiego jak nagroda za najlepszy materiał tygodnia.

Dużo ich dostawałeś?

Tak, było ich dosyć sporo. Wygrałem też konkurs wewnątrz redakcji na najlepszego reportera podczas EURO 2012. Zrobiłem wtedy cykl materiałów z Poznania. Było to o tyle przyjemne, że głosowali sami reporterzy, czyli moi koledzy z pracy.

Czym wpadłeś w oko Januszowi Basałajowi, że później właśnie Ciebie wybrał do tworzenia kanału „Łączy Nas Piłka”?

Myślę, że najlepiej – jak to mówi klasyk – byłoby zapytać samego zainteresowanego (śmiech). Wydaje mi się jednak, że po prostu Janusz widział, ile ja pracuję i jak dużo czasu spędzam w redakcji. Byłem tam w zasadzie dzień w dzień, od rana do nocy. Zdarzały się nawet sytuacje, gdy oni, wraz z Marcinem Serafinem, wracali późno z meczów ligowych, o pierwszej czy drugiej w nocy, a ja siedziałem w dziupli i nagrywałem się do puszki, aby spróbować swoich sił jako komentator. Nie miałem jeszcze wtedy żadnych ambicji, żeby robić to na antenie, ale chcąc być pod grą i czuć rytm, sprawdzałem się. Janusz był absolutnie w szoku, że można tyle pracować i poza tym chyba całkiem nieźle mi to wychodziło.

Kiedy dostałeś propozycję z PZPN-u, długo się wahałeś czy jednak podjąłeś decyzję bez zastanowienia?

Wiadomo, że perspektywa pracy z reprezentacją działa na wyobraźnię, bo zawsze w redakcji był to najbardziej łakomy kąsek. Jasnym było, że kto jedzie na kadrę, ten otrzymuje największe wyróżnienie. Od nas, z Orange, przy reprezentacji pracowali zazwyczaj Mateusz Święcicki i Leszek Bartnicki. Mi natomiast też zdarzyło się ze dwa razy tam pojawić i zawsze czułem, że o to chodzi w tym zawodzie. Po to się pracuje, aby obcować z najlepszymi w Polsce piłkarzami i o nich robić materiały. To był ważny argument w moich rozważaniach. Oczywiście, były jednak obawy, bo poza tym, że chcieliśmy tę reprezentację pokazywać, to nie wiedzieliśmy, jak to będzie funkcjonować. Krzysiek Stanowski powiedział mi kiedyś: „Przyznaj szczerze, nie spodziewałeś się, że to pójdzie w taką stronę”. Trzeba mu oddać trochę racji, bo rzeczywiście nie miałem takiej pewności. Zdawałem sobie jednak sprawę, że mogę mieć do czynienia z dwoma wielkimi profesjonalistami. Jednym jest Zbigniew Boniek, a drugim Janusz Basałaj. Gwarancja pracy z takimi ludźmi to również jest argument, który może przekonać. Miałem więc pewne wątpliwości, ale nie trwały one długo, bo Janusz, który kompletował zespół, też wymagał szybkiej decyzji.

Pamiętasz swoje pierwsze zgrupowanie w roli reportera „Łączy Nas Piłka”?

Pamiętam. To było zgrupowanie, na które polecieliśmy do Turcji z drużyną trenera Fornalika, w grudniu 2012 roku – kilka dni po tym, jak rozpoczęliśmy pracę. Funkcjonowaliśmy wtedy trochę na zasadzie telewizji, która ma nieco większe prawa, mniej więcej tak jak teraz robią to reporterzy Polsatu Sport. Byliśmy ubrani w cywilne ciuchy, mieliśmy mikrofon oraz kamerę i nagrywaliśmy rozmowy z piłkarzami, trenerem czy obrazki z treningów. Nie było to nic nadzwyczajnego, nawet nie mieliśmy wtedy dostępu do kanału na YouTube, bo nie otrzymaliśmy jeszcze wszystkich danych. Publikowaliśmy to więc na jakimś naprędce skleconym koncie, ale normalnie funkcjonowało to na portalu pzpn.pl. Nie były to jednak żadne wielkie sztuki. Wszystko było na zupełnie innym poziomie niż teraz i nie da się tego w żaden sposób zestawić. Natomiast o tyle miałem wtedy ułatwione zadanie, że tych piłkarzy, którzy polecieli, znałem z boisk ligowych, bo to zgrupowanie było tylko w krajowym składzie.

Jak zaakceptował was sztab szkoleniowy?

Spotkaliśmy się z trenerem Fornalikiem, ale należy pamiętać, że przyszliśmy do drużyny w trakcie eliminacji. Sami nie chcieliśmy więc wchodzić z buciorami do tej ekipy, bo to byłoby nienaturalne. Nie mogło być tak, że nagle zmieniła się władza w PZPN i od razu trener ma mieć odwrócony na zgrupowaniach cały porządek. Ja bym na pewno czegoś takiego nie zaakceptował. Sami więc zasugerowaliśmy, że delikatnie będziemy się wokół tej drużyny kręcić. Chcieliśmy mieć takie możliwości, jak telewizja, która posiada prawa do pokazywania meczów. Wszystko udało się z trenerem Fornalikiem ustalić i każdy z nas wiedział dokładnie, jaki ma zakres działania. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że w tamtych eliminacjach wyniki były dalekie od oczekiwań, a to jest przecież najważniejsze w tworzeniu atmosfery. Nasza obecność dała nam jednak dobrą podstawę do budowania relacji w kontekście przyszłości, bo przecież ci piłkarze w większości pozostali w reprezentacji. Nagle w Polsce nie wykopiesz bowiem dwudziestu zupełnie nowych graczy na wysokim poziomie, bo po prostu ich nie ma. Można się więc było już wcześniej zapoznawać z tymi ludźmi, a to potem, wydaje mi się, przełożyło się na dalszą naszą pracę.

maxresdefault

Ponad 130 tysięcy subskrypcji, niecałe 50 milionów wyświetleń – takie liczby mogą robić wrażenie. „Łączy Nas Piłka” to kanał, który jest odwiedzany przez setki ludzi każdego dnia, więc wypada zapytać, w czym tkwi sekret waszego sukcesu?

Podstawowym założeniem było pokazanie życia kadry od kulis, ale nie ma w tym nic dziwnego, bo tak działają telewizje klubowe czy reprezentacyjne na całym świecie. Należy jednak pamiętać, że na pozytywny odbiór fanów największy wpływ miał wynik. Gdybyśmy nie wygrywali meczów, ludzie nie wchodziliby z taką intensywnością na ten portal i nie generowaliby tylu wyświetleń dla krótkich materiałów, które robimy. Wszyscy lubią oglądać wygrane twarze, a my po prostu mieliśmy być przygotowani po to, aby ewentualny sukces skonsumować.

Na waszych nagraniach nie widać po zawodnikach żadnego stresu czy dyskomfortu spowodowanego obecnością kamery. Trudno było sprawić, żeby piłkarze zaczęli zachowywać się tak naturalnie?

Według mnie najważniejszym krokiem w zburzeniu muru między nami a zawodnikami był fakt, że zdecydowaliśmy się nagrywać wszystko mniejszą kamerą. Wybór „GoPro” okazał się naprawdę kluczowy. Nie przekreśliło to tego, co robiliśmy dotychczas, bo z dużą kamerą nadal kręcimy się po pokojach czy nagrywamy różne rzeczy z treningów, ale chodziło głównie właśnie o to, o czym wspomniałeś. Do małej kamery, takiej jak „GoPro”, ludzie są w stanie powiedzieć rzeczy, których nie powiedzieliby do dużej. Jest to trochę absurdalne, bo obie tak samo nagrywają i efekt, że pójdzie to w świat, jest taki sam, ale mimo wszystko tak to wygląda. Zaczęło się też od tego, że ja sam brałem kamerę i zza kadru zadawałem pytania piłkarzom. Robiłem to, mimo że nie jestem operatorem, ale odpowiednio wszystko ustawiał Kuba Rejmoniak, dzięki czemu można było złapać lepszy kontakt z zawodnikami. Potem jednak stwierdziliśmy, że nie możemy marnować potencjału dużej kamery i ona też musi pracować, aby robić ładne i estetyczne obrazki. Uznaliśmy, że musi być to coś subtelnego oraz intymnego, co pozwoli nam stworzyć materiały związane z interakcją. Wydaje mi się, że wszystko sprawdziło się idealnie – właśnie filmiki robione w tej konwencji są najchętniej oglądane. Nie chcemy więc z tego rezygnować i pojawi się to na EURO 2016 pod nazwą „Kadry z kadry”. Ktoś mi kiedyś napisał, że to jest trochę taka piłkarska wersja „Igłą szyte”(śmiech). Szczerze mówiąc, trudno mi się odnieść, bo nie widziałem tego wcześniej, ale cieszę się, że coś takiego było w siatkówce. Krzysztof Ignaczak robił to będąc sportowcem w tej drużynie, więc tym bardziej mogę być zadowolony, funkcjonując dla kogoś jako pełnoprawny członek tej reprezentacji. Ważne jest dla mnie, że udało mi się zbudować taką relację nie będąc zawodnikiem, mając zupełnie inne doświadczenia niż piłkarze.

Zawodnicy nie mieli obaw przed tym, aby was wpuścić Cię tak mocno za kulisy swojego świata?

Na pewno. Pamiętam szczególnie sceptyczne podejście Kuby Wawrzyniaka, który na początku unikał nas jak ognia i nie bardzo dawał do zrozumienia, że patrzy na nas z sympatią. Po zakończeniu eliminacji powiedział jednak: „Wiśnia, na początku byłem co do was sceptyczny, ale teraz ufam Tobie jak każdemu mojemu koledze, z którym gram na boisku”. To było niezwykle miłe docenienie naszych starań. Podobnie sprawy miały się z Łukaszem Fabiańskim, który też spoglądał spod byka na to wszystko i nie bardzo mu się ten pomysł podobał, a teraz jest gościem, który sam nieraz woła kamerę i mówi: „Chodź, bo muszę coś powiedzieć”.

Myślisz, że kluczowe w przełamywaniu relacji mogły być wyjazdy do domów piłkarzy, gdy robiliście materiały, takie jak choćby z Wojtkiem Szczęsnym z Londynu czy Arkadiuszem Milikiem z Amsterdamu?

Rzeczywiście było tego mnóstwo, ale same wyjazdy nie były chyba najważniejsze. Bardzo pomogły jednak w kontekście pogłębienia tych relacji. Najbardziej istotne było jednak to, co działo się na zgrupowaniach. Wtedy, siłą rzeczy, w sytuacjach mniej lub bardziej intymnych tworzą się pewne więzi między ludźmi. To jest trochę tak jak na koloniach, kiedy jest kilku uczestników tego wyjazdu i im dłużej on trwa, tym bardziej poznajesz ludzi. A warto dodać, że ja się zawsze dobrze czułem na obozach, oazach i różnych tego typu rzeczach, bo uwielbiam budować relacje międzyludzkie. Bardzo lubię też piłkarskie poczucie humoru, tą „szyderkę” szatni, mimo że przecież nigdy nie funkcjonowałem w żadnej drużynie. Nieźle czuje się też w szermierce słownej wewnątrz ekipy, dotyczącej rzeczy, które niekoniecznie nadają się do publikowania (śmiech). Taka retoryka mi odpowiada i wydaje mi się, że to też miało jakieś znaczenie w kontekście zawiązywania tych relacji. Prezes Boniek twierdzi również, że mam twarz, która budzi sympatię i nie powoduje żadnych podejrzeń. To by się zgadzało, bo pamiętam czasy gimnazjalne czy licealne. Wtedy, gdy którykolwiek kolega chciał mieć pozwolenie od mamy na wyjście z domu zawsze mówił, że idzie do mnie i sprawa była załatwiona. Wydaje mi się, że jestem w miarę dobrze wychowanym człowiekiem, więc może faktycznie wzbudzałem pewne zaufanie, a to jest niezwykle ważne w budowaniu relacji.

Byłeś zdziwiony tym, jak dobrze rozpoczęła się wasza współpraca z trenerem Nawałką? On spotkał się z wami, zapowiedział, że macie nosić reprezentacyjne ubrania, a także jeść i mieszkać z kadrą na zgrupowaniach. Jednym słowem – potraktował was jak pełnoprawnych członków drużyny. Nie jest to zbyt powszechne w klubowych czy reprezentacyjnych telewizjach.

Nie do końca mnie to zdziwiło. Było tak dlatego, że mieliśmy dobry background w postaci wcześniejszej rozmowy prezesa Bońka z selekcjonerem oraz Januszem Basałajem. A przecież zarówno ten ostatni, jak i trener Nawałka byli związani w przeszłości z Wisłą. To krakowskie środowisko nie jest takie duże, więc wszyscy dobrze się znają. Zresztą później oni razem komentowali nawet mecze w TVP. Basałaj mocno nas zareklamował trenerowi, tak samo jak prezes Boniek – w końcu ten cały kanał i departament to jest jego dzieło. On sobie wymyślił, że będzie coś takiego – jak zwykł nazywać – „Federazione TV”. Boniek doskonale zdawał więc sobie sprawę, że musi ten projekt podbudować w oczach trenera Nawałki i dzięki temu jakoś nam się to wszystko udało. Nie było w tym żadnej naszej zasługi – zaważyła tylko rekomendacja ludzi, którzy nas znają, ufają nam i wiedzą, że robimy dobrą robotę. Na początku to było kluczowe. Decyzje należały już do trenera Nawałki, a wynikały one z jego obsesji doskonałości. U niego wszystko musi być poukładane oraz perfekcyjnie zorganizowane. Selekcjoner nie wyobrażał sobie sytuacji, że kilku jakichś „szczyli” z kamerą, w dżinsach i koszuli, będzie sobie chodzić wokół reprezentacji. Tam musi być po prostu porządek i on, w aspekcie wizualnym czy estetycznym, też bardzo o to dba. Chcąc w tej drużynie funkcjonować, również musieliśmy się tego nauczyć.

Opowiadałeś kiedyś o tym, że montowanie 3,5-minutowego filmiku potrafi trwać nawet 4 godziny. W związku z tym na zgrupowaniach pracujecie od rana do późnych godzin nocnych. Nie jesteś trochę pracoholikiem? Większość ludzi na samą myśl o takim trybie pracy mogłaby dostać gęsiej skórki.

Rzeczywiście nasza praca tak wygląda, ale też trzeba być zorientowanym, aby to zrozumieć. Często bowiem ludzie myślą, że wszystko jest lekkie i przyjemne, bo pogadam sobie ze Szczęsnym, a potem wrzucę to do internetu. Nie do końca tak jest, ale ja się absolutnie nie obrażam na takie opinie. Należy pamiętać, że zgrupowania są niejako ukoronowaniem naszej pracy. Myślę, że każdy byłby się w stanie w ten sposób poświęcać, mając możliwość pracy tak blisko z reprezentacją Polski. Zgrupowania to jest czas 7-10 dni, na pewno nie dłużej, więc można to tempo wytrzymać. Zresztą śmieję się, że moja żona cieszy się wtedy z powodu mojej nieobecności w domu, bo przed meczami w głowie mam tylko pracę, więc z pewnością byłbym nieznośny. Będąc z drużyną mogę się skupić tylko na robocie i jakoś się od tego odciążyć, ale nie sądzę, abym był pracoholikiem. Wszyscy dziennikarze, którzy pracowali przy dużym turnieju czy właśnie na zgrupowaniu wiedzą, że czasu na spanie jest bardzo mało i trzeba po prostu zapierdzielać (śmiech). Moim zdaniem nie jest to więc kwestia pracoholizmu, tylko bardziej pasji, której tam nie brakuje. Cały czas nam wszystkim chce się działać.

Nie jest jednak tak, że trudno ci usiedzieć w miejscu? Ostatnio nawet będąc na urlopie w Stanach Zjednoczonych biegałeś z kamerą i nagrywałeś materiały.

Rzeczywiście, trochę tak jest. Mam potrzebę nagrywania rzeczy, których jeszcze nie było. Strasznie mnie nuży na przykład, gdy ludzie czasem nam zarzucają, że ruszamy z jakimiś cyklami i one nie są kontynuowane. Otóż robimy to na tyle, na ile uważamy, że to ma sens. Mieliśmy coś takiego jak „Eksperckie studio”, skończyliśmy to, a potem dostawałem setki pytań na temat przyszłości tej serii. A ja po prostu uważam, że pewna formuła się wyczerpała i na tym koniec. Moim zdaniem jest tysiąc innych rzeczy, które można wymyślić. Jedne będą lepsze, drugie gorsze, ale trzeba iść do przodu i zostawiać takie sytuacje za sobą. Cały czas mam więc potrzebę poszukiwania jakichś nowości, więc gdy byłem w takich Stanach Zjednoczonych, to nie mogłem odpuścić sobie przyjemności zrobienia tego typu materiału, bo wiedziałem, że czegoś takiego jeszcze nie było. Uważam, że tematy leżą na ulicy – wystarczy tylko uważnie patrzeć, a przy tym analizować i układać sobie do tego historię czy opowiadać ją. Pamiętam jeszcze, że gdy studiowałem, to mieliśmy jakieś warsztaty psychologiczne, podczas których robiliśmy test na ADHD. Wyszło w nim, że posiadam dużo cech osoby cierpiącej na tą przypadłość. Nie jestem oczywiście chory, bo żeby tak było, trzeba mieć w takim teście chyba 100% tych cech, ale pewna część się zgadza. Mam cały czas energię i entuzjazm, a moim zdaniem jest to najważniejsze w tej robocie. Ostatnio gdzieś przeczytałem, że „nie da się stworzyć rzeczy wielkich bez entuzjazmu”. Stwierdzenie niby banalne, ale jeśli zaczniesz się nad tym zastanawiać, stwierdzisz, że to ma sens i jest podstawą.

Skąd czerpiesz tyle entuzjazmu?

Można to robić z różnych źródeł. Ja na przykład dostaje niezwykłego kopa, kiedy widzę, jak funkcjonuje prezes Boniek. To jest człowiek, który skończył 60 lat, a ma tyle energii, że spokojnie można by napędzić nią kilka elektrowni. Wiesz z czego ona się bierze? Analizowałem to i stwierdzam, że z niczego innego, jak uprawiania sportu. On cały czas jest aktywny, a przecież są ludzie, którzy po zakończeniu kariery zawodowego sportowca mają z tym kłopot. Niesie to jednak za sobą przykre konsekwencje. Po pierwsze – gorzej wtedy wyglądają, po drugie -stają się większymi malkontentami, a po trzecie – nie mają energii na podstawowe życiowe sprawy. Dla prezesa Bońka nie jest natomiast problemem wstanie o 7:30 rano i zrobienie dziesięciu kilometrów przed śniadaniem. Tak samo jest z trenerem Nawałką, który pracuje dzień i noc, zwłaszcza w trakcie zgrupowań. On też codziennie o 7 rano stawia się na basenie. To niezwykle działa na wyobraźnię, kiedy sobie myślisz: „Kurczę, to my powinniśmy mieć więcej energii, bo jesteśmy młodsi”. Jest ci wtedy zwyczajnie głupio i też wybierasz się na ten basen, bo skoro on, mając tyle lat, może tak funkcjonować, to my mamy wręcz obowiązek w ten sposób działać. Nie ma więc wątpliwości, że przy takiej drużynie jak reprezentacja Polski źródeł do inspiracji nie brakuje.

Obecna atmosfera w reprezentacji jest według Ciebie wyjątkowa w porównaniu z przeszłością? Kiedyś chodziły słuchy, że piłkarze przyjeżdżali na kadrę tylko po to, aby odbębnić przykry obowiązek i niekoniecznie przykładali się do gry.

Nie uważam, żeby świetna atmosfera była jakąś nowością. Chodzi po prostu o fakt, że my to pokazaliśmy. Wcześniej też były drużyny, które funkcjonowały znakomicie i gdzie była genialna atmosfera, za którą odpowiadali choćby Marcin Wasilewski czy Darek Dudka. Oni potrafili robić nieprawdopodobne rzeczy, ale to nie było jeszcze pokolenie, które chciało z tym wyjść do kamer. Natomiast teraz trafiliśmy na takich ludzi, a ja też się cieszę, że jestem rówieśnikiem tych zawodników. Nie porównywałbym jednak tego do poprzedniej reprezentacji ani nie wyciągał wniosków, bo po prostu nie mamy takiego materiału „badawczego”, aby to zrobić. Chociaż Adam Bortnowski, który funkcjonował przy kadrze podczas eliminacji mistrzostw świata w RPA i zrobił dokument „Trzecia część meczu”, pokazał kilka fantastycznych scen w swoim filmie. Tomek Smokowski wykonał podobną robotę w 2002 roku przy mistrzostwach w Korei. Okazuje się więc, że ten duch drużyny zawsze był, ale nigdy chyba jeszcze w takim zakresie nie był pokazany kibicom w Polsce.

Dzięki wam ludzie jeszcze bardziej uwielbiają zawodników reprezentacji, bo widzą w nich zwykłych ludzi, a nie bohaterów z innego świata. Nie masz wrażenia, że wpłynęliście pozytywnie na ich wizerunek?

Rzeczywiście trochę ich odmitologizowaliśmy, ale ja na pewno nie chcę przypisywać sobie żadnych zasług. Byliśmy po prostu w odpowiednim miejscu o właściwym czasie. Myślę, że jest wiele osób, które mogłyby być na moim miejscu i robić to nawet lepiej. Rzeczywiście, udało się jednak rozruszać pewne kwestie. Piłkarze mieli pod skórą chęć pokazania się w mediach i zrozumieli z czasem, że jesteśmy tylko po to, aby im pomóc. Oni sami to oglądają oraz spotykają się z pozytywnym odbiorem kibiców. Słuchają tych opinii wiele razy, zaczynają w to wierzyć i chętnie współpracują. Można więc powiedzieć, że naszą zasługą był pomysł na to, jak chcemy to zrobić i jego wykonanie. Natomiast bez nich tego w ogóle by nie było. Fajnie, że zawodnicy zdali sobie sprawę, że to jest darmowa platforma do promocji ich osób. Pamiętajmy, że każdy piłkarz, aby być na wysokim poziomie, musi mieć w sobie coś z narcyza. Każda osoba, która coś osiąga jest pewna siebie i ma duże poczucie własnej wartości. A przecież nasz kanał jeszcze bardziej ich docenia, więc wydaje mi się, że to ma jakieś znaczenie. Cieszę się, że wszyscy zrozumieli ideę tego projektu i dzięki temu może to w ten sposób funkcjonować.

Piłkarzom to się podoba, a jaki jest odbiór Zbigniewa Bońka i Adama Nawałki?

Prezes Boniek ogląda wszystkie filmy na „Łączy Nas Piłka”. Absolutnie wszystkie (śmiech). Jest pierwszym widzem, choć może teraz już nie śledzi tego tak jak kiedyś – wie, że wszystko „hula” jak należy. Myślę, że jest dużym entuzjastą naszej pracy i przede wszystkim mózgiem tej operacji, więc gdyby miał coś przeciwko jakiemukolwiek aspektowi naszej działalności, szybko by nam o tym powiedział. Nie wydaje mi się natomiast, żeby trener Nawałka miał czas, aby wszystko oglądać. On ma milion innych zajęć, ale zgodził się po eliminacjach na wewnętrzną projekcję reportażu, który zrobiliśmy, pod tytułem „Początek”. Później nam pogratulował, był zadowolony – tak samo jak wszyscy się uśmiał. Pewnie też łezka mu się w oku zakręciła, więc chyba po prostu wie, że jesteśmy profesjonalistami. A wracając jeszcze na chwilę do prezesa Bońka, to dowodem na jego zadowolenie z naszej pracy może być wypowiedź w jednym z wywiadów. Skoro on stwierdził publicznie, że nasz projekt zbliżył kibiców do reprezentacji, to na pewno o czymś świadczy.

Gdy myślisz o zawodnikach, którzy najwięcej zyskali na rozwoju waszego kanału to od razu przychodzą na myśl nazwiska Lewandowskiego, Szczęsnego czy Krychowiaka. Oni bardzo mocno wkręcili się w ten temat i widać, że mają przyjemność z występów przed kamerą. Mam jednak wrażenie, że starsi gracze, typu Kuba Błaszczykowski czy Artur Boruc, nie do końca to czują. A jakie jest twoje zdanie?

Oni są z innego pokolenia, więc trudno się temu dziwić. Warto jednak wspomnieć o piłkarzach, którzy nie są na froncie, jeśli chodzi o bycie twarzą w tej reprezentacji, a świetnie sprawdzają się przed kamerą. Mam na myśli Artura Jędrzejczyka, Michała Pazdana czy Krzysztofa Mączyńskiego – cała trójka ma właśnie taką fajną „szyderę” i świetnie potrafi wyglądać na nagraniach. Natomiast wiadomo, że każdy ma inną osobowość i nie możesz zrobić choćby z Łukasza Piszczka osoby, która będzie się mocno wydurniać przed kamerą – to będzie nienaturalne i nieadekwatne do jego charakteru. Okazuje się jednak, że z nim też można coś fajnego nagrać i moim zdaniem udało nam się to zrobić. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja z Kubą, bo on przecież nie funkcjonował w takim zakresie w obecnej reprezentacji od początku. Nie mamy z nim jednak żadnego problemu – tak samo wchodzi z nami w interakcję i również staramy się go nagrywać. Z kolei Artur w jednym z wywiadów na pytanie, czy jest w grupie Lewandowskiego, a może Błaszczykowskiego, odpowiedział: „Ja jestem w grupie Boruca”. On więc chodzi nieco swoimi ścieżkami, ale wykorzystujemy go w innych aspektach, kiedy trzeba nagrać taką rozmowę, która pasuje nam do koncepcji i chcemy porozmawiać o rzeczach z przeszłości. Niedługo będzie pewnie zresztą taka okazja, bo przecież Artur był na EURO 2008 – do takiego materiału Boruc też się świetnie nadaje. Zwracamy jednak uwagę na to, że każdy ma inny temperament. To jasne, że nie wszyscy będą pajacować przed obiektywem (śmiech).

Czujesz jakąś misję w tym co wypełniasz? Od Twojej pracy poniekąd zależy również sukces reprezentacji i to, jak będzie odbierana.

Przede wszystkim mam potrzebę dostarczania ludziom zabawy, bo uważam, że oni na to zasługują. Piłka nożna w takim zakresie komercyjnym, w jakim jest dzisiaj, to jest rozrywka. Piłkarze dostarczają ją na boisku, a nasza rola jest taka, aby zapewnić to samo poza nim. To jest nasza główna motywacja, a na pewno nie używałbym wielkich słów o misji. Nie jestem typem człowieka, który naleje sobie wina i będzie rozmyślał o tym, jak mocno nasza praca wpływa na odbiór kadry. Jeżeli ludzie mówią – a jest mnóstwo takich głosów – że tak się stało, to wypada się tylko cieszyć. Ja jednak wolę myśleć o tym, co będzie jutro. Kiedyś, gdy przy reprezentacji pracował jeszcze Konrad Paśniewski mówił: „Co wy tu jeszcze nagrywacie? Przecież już wszystko zrobiliście!”. Otóż właśnie nie! Cały czas mamy nowe pomysły, także na EURO 2016, które chcemy fajnie rozpakować.

Dużo jest takich scen, które czasem musisz wyciąć, a tego żałujesz?

Paradoksalnie jest bardzo mało takich rzeczy. W ogóle nie mamy czegoś takiego jak cenzura czy – tak zwana w telewizji – kolaudacja, czyli zatwierdzanie przez naczelnego czy dyrektora programowego tego, czy materiał nadaje się do emisji. Tempo naszej pracy nie pozwala na to, aby coś takiego wprowadzić. Poza tym po prostu przełożeni nam ufają, więc jest to też na pewno pozytywne. Mimo wszystko pamiętam jedną sytuację, która wzbudziła nasze wątpliwości i ostatecznie się nie pojawiła. Wszystko wydarzyło się, gdy byliśmy z kamerą u Wojtka Szczęsnego w Londynie. Nakręciliśmy materiał, zmontowaliśmy go i wysłaliśmy mu, bo chciał zobaczyć, jak to wygląda. Wojtkowi zapaliła się lampka przy scenie, gdy ja mówię w samochodzie do niego: „Słyszałeś, jak to się teraz mówi – pokaż mi swoją playlistę, a powiem ci kim jesteś”. „Wiesz co, to ja jestem w takim razie czarnuchem” – odpowiedział Wojtek, który w tym momencie zaczął wyciągać kawałki, w których dominowali czarnoskórzy artyści. Dla mnie to nie było nic złego, bo według mnie każdy, kto trochę się interesuje muzyką wie, że gdyby nie murzyni, nie byłoby całej rozrywkowej muzyki. To oni stworzyli bluesa, później powstał rock n’roll, a na jego bazie tworzy się dziś mnóstwo popularnych utworów. Obaj to wiedzieliśmy i większość ludzi to rozumie, ale stwierdziliśmy wspólnie, że może być jednak też sporo takich odbiorców, którzy stwierdzą, że jest to jakiś przejaw rasizmu. Oczywiście byłoby to totalnie opatrznie zrozumiane, ale woleliśmy nie ryzykować. Pamiętam więc, że taką scenę wycięliśmy, ale ona nie zaważyła w żadnym stopniu na charakterze tego materiału. Poza tym, oczywiście nie dajemy scen, gdzie ktoś specjalnie używa kilku nieparlamentarnych słów i robi to z przymrużeniem oka. Najbardziej w tym specjalizuje się wspomniany już Wojtek Szczęsny (śmiech). Wiadomo też, że jeśli w szatni nagrane zostanie coś takiego jak tablica z taktyką krycia przy stałych fragmentach gry, nie możemy tego puścić, bo to jest pomaganie przeciwnikowi, a nie nam. Wbrew pozorom, nie wycinamy jednak dużo, choć ludzie mogą się dziwić.

Jakie macie plany na EURO 2016? W wielu wywiadach do tej pory wspominałeś, że będziecie chcieli zrobić film dokumentalny z prawdziwego zdarzenia.

To jest taka sprawa, która, jeśli będzie wyprodukowana, to dopiero po mistrzostwach, choć oczywiście sama realizacja nastąpi podczas turnieju. Na pewno jednak chcemy robić ten cykl, o którym wspominałem, czyli „Kadry z kadry”, będzie też studio prosto z La Baule…

Ale już nie eksperckie?

Nie, zdecydowanie nie (śmiech). To już wszystko będzie robione na poważnie, bo chcemy też stworzyć coś, czym przekonamy trochę inną publikę. Gospodarzem będzie Filip Adamus, a studio nazywać się będzie „Vive la Pologne” – hasło, które fajnie nam się kojarzy po eliminacjach. Będzie również specjalny cykl materiałów tworzonych wokół Francji, za który będą odpowiedzialni Kuba Polkowski i Adrian Duda. Pojawi się też mnóstwo rzeczy pisanych na portalu, czyli wywiady, reportaże i publicystyka. Chcemy w międzyczasie zrealizować film dokumentalny o reprezentacji, natomiast w którą stronę wszystko pójdzie, nie sposób przewidzieć przed turniejem. Oczywiście, można się przygotować na wiele wariantów, ale potem wszystko będziemy weryfikować na bieżąco. Przede wszystkim jednak chcemy robić to, do czego przyzwyczailiśmy ludzi, czyli codziennie po kilka materiałów. Zdajemy sobie sprawę, że nikt bliżej drużyny narodowej się nie znajdzie, więc będziemy takimi trochę przekaźnikami informacji i ludzie będą na to czekać. Spodziewamy się nieporównywalnie większego zainteresowania niż podczas eliminacji.

Warto jednak poinformować fanów, bo może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że nie będziecie mogli nagrywać czegokolwiek podczas meczów. Czy to oznacza, że nie zobaczymy nawet obrazków z szatni czy samych przygotowań na stadionie?

Jeśli nic się w tej kwestii nie zmieni, to niestety tak będzie. Pozostanie nam wtedy jedynie możliwość nagrywania telefonem komórkowym na własny użytek. O zgodę na wykorzystanie tych rzeczy będziemy mogli wystąpić dopiero po turnieju.

W jednym z wywiadów powiedziałeś, że „jesteś dosyć szczęśliwym człowiekiem, ale na pewno kiedyś dostaniesz kopa w dupę”. Chyba nadal na niego czekasz, prawda?

Byłem w styczniu na nartach i nic się nie wydarzyło, a od czasu tych słów sprawy mają się jeszcze lepiej. Zawodowo wszystko układa się bardzo dobrze, drużyna awansowała do EURO, a prywatnie również nie mogę narzekać, bo ożeniłem się z Anią. A po ślubie jest jeszcze lepiej niż przed nim, więc, kurczę, chyba rzeczywiście najgorsze przede mną (śmiech).

Przed wylotem do Francji nie obawiasz się, że tego kopa możesz dostać właśnie tam? Nie chodzi mi nawet o kwestię wyniku drużyny, ale zamachów terrorystycznych, czyli tematu, od którego nie da się uciec. Jest masa ludzi, którzy obawiają się o swoje bezpieczeństwo przed mistrzostwami.

To jest woda na młyn dla mojej żony, która widzę, że jest tym bardzo zestresowana. Ona mocno się przejmuje, ale ja nie myślę o rzeczach, na które nie mam wpływu. Tak jestem skonstruowany i mogę to powiedzieć z ręką na sercu. Wiem jednak, że ludzie mają obawy i Ania wolałaby, żebym nie jechał na EURO. Z drugiej jednak strony, żona rozumie moją pasję, mimo że kompletnie nie interesuje się piłką. Ona doskonale zdaje sobie sprawę, że dla mnie jest to pewne spełnienie marzeń, a także przygoda życia. W Ani więc rozsądek bije się z pasją, ale ja zupełnie o tym nie myślę.

Jakie rady przekazałbyś młodym adeptom dziennikarstwa marzącym o karierze?

Po prostu trzeba zapierdzielać (śmiech). Nie ma żadnej innej drogi na skróty. Wszystko oczywiście zależy od tego, kto co sobie ceni w dziennikarstwie i jaką chce obrać drogę, bo każdy ma inną. Ja podpisuję się pod tezą, że trzeba na początku robić dużo rzeczy niewdzięcznych, które mogą się nam wydać nudne. To jest jednak konieczne, żeby się do tego środowiska w jakikolwiek sposób zbliżyć – trzeba sobie po prostu wypruć flaki. Nienawidzę u młodych ludzi malkontenctwa, narzekania czy postawy roszczeniowej – takiej, gdy ktoś przychodzi i uważa, że coś mu się należy. Nie znoszę też fochów, gdy komuś powierzy się mało atrakcyjną część pracy.

Dużo jest takich przypadków?

Niestety tak. Sam się z tym kilka razy zetknąłem i nie toleruję tego. Uwielbiam natomiast ludzi, którzy starają się poszerzać swoje horyzonty. Ja sam, gdy byłem młodszy, trochę ocierałem się o środowisko artystyczne – byłem w szkole muzycznej i studiowałem polonistykę. Bardzo lubię literaturę różnej maści, uwielbiam niebanalne filmy. Coś takiego w świetny sposób odświeża umysł i ludzie powinni z tego korzystać. Poza tym, jeśli ktoś chce się zajmować piłką, to powinien oglądać maksymalną liczbę meczów. Powiedziałem to kiedyś pewnemu młodemu chłopakowi, a on stwierdził: „Wiesz, to dziwne, bo jesteś pierwszym dziennikarzem, który mi to mówi”. Odpowiedziałem, że to przecież podstawa w tym zawodzie. A druga rzecz to czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Bez tego nie ruszymy z miejsca, bo to jest narzędzie pracy niezależnie od tego, czy chcesz pisać czy mówić. Jeżeli nie będziesz tego rozwijał, to nic z tego się nie urodzi – zostaniesz przeciętniakiem. Możesz dojść nawet do poziomu pracy z reprezentacją, ale nie zrobisz nic wyjątkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *