DX9YsDkXUAAwkmA

To był dobry weekend dla napastników reprezentacji Polski. Robert Lewandowski zanotował hat-trick w starciu z Hamburgerem SV, dzięki czemu stał się najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii Bayernu, zaś Łukasz Teodorczyk zdobył bramkę w trzecim kolejnym spotkaniu. Dobre noty otrzymali także nasi stoperzy, na czele z Kamilem Glikiem i Thiago Cionkiem. Zapraszamy na tradycyjny, cotygodniowy przegląd klubowych występów kadrowiczów Adama Nawałki.

Serie A TIM

Derby Werony nie dla Polaków – dosłownie i w przenośni, bowiem ani Paweł Jaroszyński, ani Mariusz Stępiński w sobotnim spotkaniu o prymat w mieście Romeo i Julii nie pojawili się na murawie Stadio Marcantonio Bentegodi choćby na minutę.

W niedzielę w pierwszym składzie Sampdorii na starcie z Crotone wyszedł Karol Linetty. Drużyna trzech reprezentantów Biało-Czerwonych  rozegrała jednak prawdopodobnie najgorsze spotkanie w tym sezonie i przegrała z ekipą Pitagoricich aż 1:4. Pomocnik ze Żnina przebywał na murawie przez 90 minut i niestety był jednym z najsłabszych aktorów tego widowiska. Polak zanotował zaledwie dwa przechwyty, wygrał dwa pojedynki główkowe, podawał ze słabą skutecznością 76% i miał problemy z utrzymaniem się przy futbolówce. Dawid Kownacki cały mecz przesiedział w gronie rezerwowych, a Bartosz Bereszyński ciągle nie uporał się z urazem.

Kolejne dobre spotkanie rozegrał natomiast Thiago Cionek. Brazylijczyk z polskim paszportem po raz kolejny był liderem defensywy SPAL i poprowadził swój zespół do cennego, wyjazdowego remisu z Sassuolo Calcio (1:1). 31-letni stoper podawał z niezłą skutecznością 82%, zaliczył cztery przechwyty i wygrał dwa pojedynki główkowe. Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina) i Łukasz Skorupski (AS Roma) mecze swoich drużyn obejrzeli z perspektywy ławki rezerwowych.

W związku z natłokiem meczów Juventusu, w starciu z Udinese Calcio kolejną szansę otrzymał Wojciech Szczęsny. Były golkiper Arsenalu po raz kolejny zaprezentował się z bardzo dobrej strony i znów mógł cieszyć się z zachowania czystego konta oraz dalszego “śrubowania” swojej imponującej serii.

W niedzielnym wieczór, kolejny “pojedynek o życie” rozgrywało Napoli. Wobec porażki z Romą, zespół Maurizio Sarriego musiał pokonać Inter. Nie wydawało się to być nazbyt trudnym zadaniem, gdyż Nerazzurri nie byli w swojej najwyższej dyspozycji. Jednakże, goście z Kampanii nie tylko nie zdołali pokonać Samir Handanovicia, a jedynie dwa razy zmusili go do skutecznej interwencji. Dlatego 59-letni Włoch zdaje się tracić kontrolę także nad samym sobą…

Niewielką szansę na odwrócenie losu rywalizacji mieli reprezentacji Polski. Piotr Zieliński i Arkadiusz Milik otrzymali bowiem odpowiednio 20 i 3 minuty szansy.

Premier League PL

Nad Tamizą bez większych zmian. Jan Bednarek zasiadł na ławce w spotkaniu Southamptonu z Newcastle United (0:3), Jarosław Jach znalazł się poza kadrą Crystal Palace na wyjazdowy mecz na Stamford Bridge, a West Bromwich Albion poniosło kolejną porażką – tym razem aż 1:4 przed własną publicznością z Leicester City. Drużyna Krychowiaka od kilku tygodni niebezpiecznie zmierza w kierunku Championship, a sam Polak w ten weekend dostosował się boiskową dyspozycją do swoich kolegów i jako pierwszy, już w 59. minucie rywalizacji na The Hawthorns, opuścił plac gry. Do tego czasu 27-letni defensywny pomocnik oddał dwa strzały, podawał ze skutecznością 72%, zanotował dwa przechwyty i wygrał jeden pojedynek główkowy. Mocno napięte stały się także relacje byłego gracza Sevilli ze szkoleniowcem The Baggies, Alanem Pardew.

Dziewiąty mecz na zero z tyłu zaliczył z kolei Łukasz Fabiański, a jego Swansea City bezbramkowo zremisowało z Huddersfield Town. Po raz kolejny z perspektywy widza spotkanie swojej drużyny obserwował były reprezentant Polski, Artur Boruc (AFC Bournemouth). Być może w najbliższym czasie “Holy Goalie” doczeka się wreszcie szansy, zwłaszcza że jego bośniacki rywal po raz kolejny “zawalił” bramkę…

Sky Bet Championship EFL_Championship.svg

Na drugim poziomie rozgrywkowym w Anglii nie polepsza się sytuacja Kamila Grosickiego. Polski skrzydłowy Hull City borykał się w ostatnich tygodniach z urazem stopy, a w sobotnim meczu z Ipswich Town przesiedział 90 minut na ławce rezerwowych. 90 minut w ekipie gości rozegrał Bartosz Białkowski, który kilka dni temu po raz pierwszy otrzymał powołanie do seniorskiej kadry od Adama Nawałki.

Nie grał też Paweł Wszołek, który dość niespodziewanie znalazł się na ławce w spotkaniu Queens Park Rangers z Sunderlandem (1:0). Na niekorzyść byłego skrzydłowego Polonii Warszawa przypada dodatkowo fakt, że The Hoops odnieśli zwycięstwo, a z niezłej strony pokazał się zastępujący Polaka Darnell Furlong.

Ligue 1

Po ostatnich słabszych występach do dobrej dyspozycji zdaje się wracać Kamil Glik. Stoper AS Monaco w piątkowym starciu ze Strasbourgiem (3:1) rozegrał pełne 90 minut i dobrze dyrygował defensywą gości. 30-letni defensor Biało-Czerwonych wygrał ponadto dwa pojedynki główkowe i zanotował przechwyt, ale co znacznie ważniejsze nie popełniał błędów i nie zaliczał niewymuszonych strat.

Na ławkę Girondins de Bordeaux powrócił natomiast Igor Lewczuk. Mimo to wydaje się, że to ostatnia runda białostoczanina w zespole Żyrondystów.

Bundesliga

W Niemczech kolejne wielkie spotkanie Roberta Lewandowskiego! Niezastąpiony snajper Bawarczyków wziął czynny udział w pogromie HSV (6:0) i aż trzykrotnie pokonywał golkipera przyjezdnych, Christiana Mathenię. Kapitan reprezentacji Polski nie wykorzystał także rzutu karnego, co w jego przypadku jest absolutną anomalią. Dzięki hat-trickowi ustrzelonemu w sobotnim spotkaniu “Lewy” stał się obcokrajowcem z największą liczbą bramek w barwach Bayernu (142 gole).

W niedzielę na ostatnie pięć minut regulaminowego czasu gry na murawie zameldował się Marcin Kamiński, a jego VfB Stuttgart bezbramkowo zremisował z RB Lipsk. Dzień wcześniej cały mecz na ławce rezerwowych Freiburga przesiedział Rafał Gikiewicz, a Bartosz Kapustka w kadrze zespołu z Badenii-Wirtembergii w ogóle się nie zmieścił. Poza kadrą Wolsfburga cały czas pozostaje także Jakub Błaszczykowski, który powoli wznawia treningi po kontuzji pleców.

W meczu wieńczącym weekendowe pojedynki Bundesligi Łukasz Piszczek zaliczył asystę, i to w jakich okolicznościach! Prawy obrońca BVB w 94. minucie posłał idealną piłkę do Michy’ego Batshuayia, a Belg trafiając do siatki zapewnił Die Schwarzgelben zwycięstwo nad Eintrachtem Frankfurt 3:2. Już wcześniej kadrowicz Adama Nawałki pokazał się jednak z dobrej strony, notując dwa przechwyty i często podłączając się do akcji ofensywnych konstruowanych przez drużynę Petera Stögera. Nie dziwi zatem, iż Polak został zdecydowanie najwyżej oceniony z całego bloku defensywnego BVB.

LaLiga Santander

Przemysław Tytoń piątkowe spotkanie Deportivo La Coruña z Gironą (0:2) oglądał z wysokości linii bocznej boiska. Mimo że zamościanin czynił to już po raz czwarty w tym roku, trudno mówić o jakimkolwiek progresie, wszak tym razem polski bohater EURO 2012 skorzystał na zawieszeniu Maksyma Kovala.

Jupiler Pro League

Trafił i już nie potrafi przestać! Łukasz Teodorczyk od momentu, w którym się przełamał, nie przestaje nękać golkiperów drużyn przeciwnych. W niedzielę snajper z Żuromina zdobył bramkę w spotkaniu z Royal Antwerp, a Anderlecht, mimo że kończył mecz dziewiątkę, pokonał zespół prowadzony przez Ladislaua Bölöniego 2:1. Dla 26-letniego atakującego Fiołków to dziesiąty gol w bieżącym sezonie belgijskiej ekstraklasy.

Alka Superliga

Kolejne trafienie Kamila Wilczka dla Brøndby IF! Tym razem polski napastnik trafił do siatki w 38. minucie spotkania z Horsens, a jego gol zapewnił drużynie z Kopenhagi cenny punkt. Dla 30-latka to szósta bramka w trwającej kampanii duńskiej ekstraklasy.

Współpraca: Mateusz Świst