EsB3ioKW8AE_1Xn

12 lipca 2018 roku, czyli ponad dwa lata temu Jerzy Brzęczek zastąpił na stanowisku Adama Nawałkę i został selekcjonerem kadry narodowej. Od początku swojej pracy musiał mierzyć ze sporą krytyką. Piłkarska reprezentacja Polski bez większych problemów i z zaledwie jedną porażką na koncie wywalczyła przepustkę na turniej finałowy Mistrzostw Europy, jednak pozostawienie w pokonanym polu Austrii, Macedonii Północnej, Słowenii, Izraela oraz Łotwy na niewielu zrobiło wrażenie. Nie brakowało głosów, że sama promocja na kontynentalny czempionat była obowiązkiem, bowiem Biało-Czerwoni rywalizowali w wyrównanej, aczkolwiek jednej z najsłabszych grup eliminacyjnych. Niespodziewany wybuch pandemii COVID-19 spowodował przełożenie EURO na czerwiec i lipiec 2021 roku, dzięki czemu polscy piłkarze zyskali dodatkowy rok na odpowiednie przygotowanie się do turniejowej rywalizacji, w której przyjdzie im stawić czoła Hiszpanii, Szwecji oraz Słowacji. To zdawało się być idealną okazją do poważnej dyskusji na temat przyszłości Jerzego Brzęczka. Narastające spekulacje zawsze błyskawicznie przecinał Zbigniew Boniek, przedłużając w końcu kontakt selekcjonera. Dość niespodziewanie prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej zmienił jednak zdanie i na dwa miesiące przed startem eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze postanowił zakończyć współpracę z 49-letnim trenerem z Truskolasów.

Zatrudnieniu byłego opiekuna Wisły Płock na najbardziej eksponowanym stanowisku trenerskim w polskim futbolu od samego początku towarzyszyły niemałe kontrowersje. Głośne słowa sprzeciwu płynęły przede wszystkim ze środowiska kibiców. Pośród absurdalnych zarzutów dotyczących koligacji rodzinnych z Jakubem Błaszczykowskim, słusznie wytykano Brzęczkowi brak odpowiedniego doświadczenia i możliwe przywiązanie do zawodników prowadzonych w poprzednim klubie.

Przegrane z kretesem zmagania w ramach pierwszej edycji Ligi Narodów potraktowano jeszcze jako poligon doświadczalny, zatem nikt nad Wisłą nie zamierzał wyciągać daleko idących wniosków, zwłaszcza wobec zbliżającego się startu kwalifikacji do EURO 2020. Mimo upływu kolejnych miesięcy, w pracy byłego już selekcjonera trudno było jednak doszukiwać się pozytywów. Nieustannie domagano się natomiast, aby do akcji wkroczył specjalista…


Zestawienie wszystkich “przewinień” Brzęczka było rzeczywiście imponujące. Trudno nie rozpocząć tej wyliczanki od zmarnowanego czasu na selekcję i absurdalnych nominacji dla Adama Dźwigały, Huberta Matynii, czy praktycznie niegrającego wówczas w klubie Arkadiusza Recy. Oczywiście każdy selekcjoner powinien mieć pełną swobodę w wyborach personalnych, ale nie sposób przemilczeć elementarnych pomyłek, które rzutują później na obraz całej kadencji.

Bardzo trudno, nawet po kilkunastu spotkaniach od zakończeniu współpracy z Adamem Nawałką było określić, jakie jest bazowe ustawienie naszej kadry. Brzęczek korzystał bowiem z formacji 1-4-4-2, 1-4-2-3-1, 1-4-3-1-2 oraz nieudanego eksperymentu z rosyjskiego mundialu, czyli wariantu z trzema defensorami.


Rotowanie ustawieniem niemal w każdym meczu sprawiało, że powoli zaczynało brakować pozycji, na których nie zostałby sprawdzony Piotr Zieliński. Nie jest przecież tajemnicą, że pomocnik Napoli najlepiej czuje się, gdy ma pełne zaufanie trenera, co potrafi doskonale wykorzystać w rozgrywkach na Półwyspie Apenińskim. Tymczasem tylko na przestrzeni kilkunastu miesięcy w drużynie narodowej błyskotliwy rozgrywający miał okazję grać głęboko w środku pola, tuż za plecami napastnika, a nawet w linii ataku!


Nieumiejętne wykorzystanie naszego najbardziej kreatywnego gracza automatycznie przekłada się na sposób gry kadry, który irytuje już niemal każdego obserwatora. Niestety, dalej mało kto chce rozmawiać w Polsce o szkoleniu i tym, że młodych adeptów futbolu nie uczy się nowoczesnego grania w piłkę, niemniej jednak chyba wszyscy widzą, że reprezentanci z każdej grupy wiekowej kompletnie nie radzą sobie w ataku pozycyjnym. Nie da się, rzecz jasna, w kilka miesięcy nadrobić wieloletnich zaniedbań w tym aspekcie, ale już kilkanaście jednostek treningowych po zmianie selekcjonera to wystarczający czas, aby wypracować chociażby kilka, nawet najprostszych wariantów rozegrania akcji. Doprawdy upokarzający był przykład sprzed kilkunastu miesięcy gdy w starciu z Macedonią Północną Lewy i spółka oddali zaledwie jeden (w dodatku bardzo szczęśliwy) strzał na bramkę, podczas gdy Wyspy Owcze są w stanie pokonać bramkarza Hiszpanii…

Brak stylu i toporną grę zaczęli w końcu dostrzegać także sami piłkarze, ale to nie ich zadaniem było przeprowadzenie badania, zdiagnozowanie przypadłości oraz znalezienie panaceum. Oni mają jedynie wdrożyć odpowiednie leczenie pod nadzorem kompetentnego fachowca. W tym kontekście sporo racji ma były reprezentacyjny bramkarz Jan Tomaszewski, który zasłynął wieloma skutecznymi interwencjami, ale także szeregiem kuriozalnych wypowiedzi. Bohater historycznego starcia na Wembley już wiele miesięcy temu nie ma najmniejszych wątpliwości – potrzebna jest rychła zmiana.

“Jestem za tym, że Brzęczka nie powinno już być w kadrze. Nie panował nad sytuacją, nie mamy stylu gry, nie wiadomo jakim gramy ustawieniem. Mamy teraz najlepszą grupę piłkarzy w historii, grających w klubach światowej klasy, na światowym poziomie. I co my gramy? Nie ma EURO w tym roku, kończy mu się kontrakt, więc do widzenia!”

Jan Tomaszewski w rozmowie dla portalu “Sportowe Fakty”

Zdecydowanej reakcji długo nie było widać ze strony Zbigniewa Bońka i powoli stracono nadzieję, że prezes PZPN-u zdecyduje się na zatrudnienie nowego selekcjonera. W kwietniu 2020 roku ukazał się nawet komunikat o tym, że umowa Brzęczka została przedłużona i okazało się, że nie tylko poprowadzi on kadrę podczas Mistrzostw Europy, ale kontrakt będzie obowiązywał aż do końca 2021 roku. Szef Polskiego Związku Piłki Nożnej zostawił jednak furtkę, gdyby Biało-Czerwoni skompromitowali się na przyszłorocznym turnieju o prymat na Starym Kontynencie.

“Mamy pełne zaufanie do selekcjonera i prowadzonej przez niego reprezentacji. W umowie jest jedna istotna klauzula, która w sierpniu 2021 roku daje PZPN możliwość rozwiązania kontraktu. W tym okresie zakończy się moja kadencja na stanowisku prezesa PZPN i chciałbym, aby nowe władze federacji miały możliwość podjęcia autonomicznej decyzji odnośnie dalszej pracy selekcjonera.”

Zbigniew Boniek dla serwisu “Łączy nas piłka”


Bolesna porażki z Włochami i Holandią dobitnie pokazały, że reprezentacja nie uczyniła w ostatnich miesiącach żadnego progresu. Wciąż ogromne problemy sprawiało skonstruowanie jakiejkolwiek akcji ofensywnej, nie widać było żadnego wypracowanego sposobu rozegrania stałego fragmentu gry, a dalej zdarzyły się błędne decyzje personalne (Reca na lewej obronie, który maczał palce przy straconej bramce z Italią czy będący w fatalnej formie Krychowiak w środku pola).

Po klęsce z Italią Robert Lewandowski złożył na antenie TVP Sport swoiste wotum nieufności wobec selekcjonera. Zabrakło w zasadzie tylko krótkiego komunikatu Tymoteusza Puchacza, że “reprezentacja Polski przyjechałaby do Poznania i dostała w trąbę.”


Prezes Boniek zdawał się jednak w ogóle nie zauważać takiego wniosku i jeszcze w listopadzie zapewniał, że Brzęczek cieszy się jego pełnym poparciem, mówiąc, że “nie ma zwyczaju wpadać w histerię i zwalniać selekcjonera, bo tak ubzdurało sobie kilka osób”. Po dwóch miesiącach legendarny piłkarz zmienił jednak zdanie i ku uciesze większości kibiców postanowił zakończyć współpracę z byłym trenerem Wisły Płock. Niewykluczone, że nowego opiekuna Biało-Czerwonych, który poprowadzi zespół już podczas marcowych kwalifikacji do Mistrzostw Świata w Katarze poznamy w czwartek. Na razie ruszyła giełda nazwisk, a zdaniem bukmacherów największe szanse na nominację mają Gianni De Biasi, Marco Giampaolo oraz Nenad Bjelica.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *