DrqWicnX0AIxWse

Drugi weekend listopada, będący bezpośrednim wstępem do najbliższych meczów reprezentacji Polski, ponownie upłynął pod znakiem wielu znakomitych występów naszych kadrowiczów. Swój dorobek strzelecki powiększyli Robert Lewandowski i Kamil Wilczek, pierwsze trafienie w sezonie zaliczył Kamil Grosicki, Wojciech Szczęsny obronił rzut karny, zaś Damian Kądzior oraz zupełnie niespodziewanie Bartosz Białkowski zanotowali decydujące podania. Nie zabrakło także mniej optymistycznych akcentów. Po raz kolejny poczynania swoich kolegów oglądali z trybun Jakub Błaszczykowski czy Jan Bednarek, a słabe występy sprawiły, że Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński opuścili murawę już w przerwie. W jakiej formie znajdują się zatem Biało-Czerwoni przed spotkaniami z Czechami i Portugalią? Zapraszamy na nasze cotygodniowe podsumowanie klubowych poczynań podopiecznych Jerzego Brzęczka na boiskach najsilniejszych lig Europy.

Serie A TIM Serie A

Polscy kibice z dużymi nadziejami wyczekiwali 12. kolejki Serie A. Najpierw doszło do starcia SPAL z Cagliari, w którym pełne 90 minut rozegrał wracający do kadry Thiago Cionek. 32-defensor pokazał się z dobrej strony: oddał jeden strzał, miał aż 6 wygranych pojedynków powietrznych oraz 3 odbiory. Nie wiadomo jednak, czy to wystarczy, aby znaleźć uznanie w oczach byłego opiekuna Wisły Płock.

Konfrontacja w Ferrarze była jednak wyłącznie preludium do wielkich emocji. W sobotni wieczór mierzyły się bowiem Genoa i Napoli, a od pierwszej minuty na murawie Stadio Luigi Ferraris pojawili się Krzysztof Piątek, Arkadiusz Milik oraz Piotr Zieliński. Niestety, dwaj ostatni zakończyli swój występ już na pierwszej części gry. Polscy Partenopei zaprezentowali się bardzo słabo, potwierdzając, że na ten moment przegrywają rywalizację z Fabiánem Ruizem oraz Driesem Mertensem.

Niewiele lepiej spisał się także wciąż aktualny lider klasyfikacji strzelców włoskiej elity, który oddał co prawda cztery strzały, ale nie zdołał pokonać Davida Ospiny. Oznacza to, że na kolejną zdobycz bramkową 23-letni wychowanek Lechii Dzierżoniów czeka już od 7 października i batalii z Parmą.

W niedzielne popołudnie oczy rodzimych kibiców calcio skierowane były na dwa starcia. Na Stadio Marc’Antonio Bentegodi Chievo podejmowało Bolognę, a w wyjściowych składach pojawili się Mariusz Stępiński i Łukasz Skorupski. Werońska batalia zakończyła się podziałem punktów, ale obaj Polacy mieli swoje powody do zadowolenia. 23-letni napastnik gospodarzy był aktywny i oddał dwa strzały, a były bramkarz Górnika Zabrze popisał się aż pięcioma paradami.

W równolegle rozgrywanym spotkaniu bolesne lanie na Stadio Olimpico dostała Sampdoria. Od pierwszej minuty kibicom zaprezentowali się Bartosz Bereszyński i Karol Linetty, lecz ich udział w rywalizacji z Torino był sporadyczny, co odzwierciedlają niskie oceny ekspertów.

Roma vs Samdporia WhoScored raitings

Niewiele do gry ekipy dowodzonej przez Marco Giampaolego wniósł też Dawid Kownacki, który przez 10 minut nie oddał ani jednego strzału i zaliczył aż dwie straty, czym na pewno nie poprawił swojej sytuacji w genueńskim klubie.

W bezapelacyjnym hicie tej serii gier Juventus podejmował Milan. Dla Wojciecha Szczęsnego była to okazja do rehabilitacji za daleki od oczekiwań występ przeciwko Manchesterowi United, po którym spadła na jego barki fala krytyki. Uczynił to w najlepszy możliwy sposób, jeszcze w pierwszej połowie broniąc rzut karny egzekwowany przez byłego gracza Starej Damy, Gonzalo Higuaína!

Bartosz Salamon (Frosinone Calcio) i Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina) pełne 90 minut spędzili w otoczeniu zmienników, a na ławce rezerwowych zabrakło miejsca dla Michała Marcjanika (Empoli FC), Pawła Jaroszyńskiego (Chievo Verona) oraz mających problemy zdrowotne Arkadiusza Recy (Atalanta BC) i Łukasza Teodorczyka (Udinese Calcio).

Premier LeaguePremier League logo

W ten weekend niemiłą niespodziankę swoim kibicom sprawili piłkarze West Hamu United. Popularne Młoty w ostatnich tygodniach były w stanie pokonać Manchester United i Everton, a także zremisować z Chelsea, tymczasem w minioną sobotę nie byli w stanie zainkasować trzech oczek w rywalizacji z walczącym o utrzymanie Huddersfield Town. Jakąkolwiek zdobycz punktową udało się zachować głownie dzięki świetnej dyspozycji Łukasza Fabiańskiego. 33-latek zanotował aż sześć skutecznych interwencji i zdaniem fachowego portalu WhoScored zasłużył na jedną z najwyższych not.

Huddersfield vs WHU WhoScored raitings

Najmniejszej poprawie wciąż nie uległa sytuacja Jana Bednarka, który już po raz czwarty z rzędu nie znalazł się nawet na ławce rezerwowych Southampton FC.

Sky Bet Championship EFL_Championship.svg

10 spotkań – aż tyle musiał czekać Kamil Grosicki, aby po raz pierwszy w bieżącej kampanii wydatnie pomóc drużynie Hull City. Dotychczas szczecinianin rozegrał kilka dobrych meczów, podczas których zebrał pozytywne opinie, ale wciąż czekał na premierową bramkę i asystę. Ostatecznie udało mu się tego dokonać podczas pojedynku z Birmingham City, który okazał się prawdziwym popisem reprezentacyjnego skrzydłowego. 30-latek miał udział przy każdym z trzech trafień dla Tygrysów, a pieczęcią na jego wybornym występie było świetne uderzenie z rzutu wolnego. Nie może zatem dziwić, iż “TurboGrosik” trafił do jedenastki 17. kolejki Championship.

W znacznie gorszych nastojach weekendowe zmagania kończyli Paweł Olkowski (Bolton Wanderers) i Mateusz Klich (Leeds United). Popularne Kłusaki przegrały bowiem już po raz czwarty z rzędu i w konsekwencji wylądowały w strefie spadkowej. Marnym pocieszeniem dla prawego defensora Biało-Czerwonych jest więc fakt, że rozegrał dobre zawody i został jednym z najlepiej ocenionych graczy w ekipie gospodarzy.

Jeszcze mniej powodów do zadowolenia miał zespół Marcelo Bielsy, który zanotował bolesną porażkę na The Hawthorns. Jedna z bramek obciąża konto Klicha, który był jednym z najmniej widocznych graczy po stronie Pawi. Klęska w meczu z West Bromwich Albion sprawiła, iż trzykrotny mistrz Anglii stracił miejsce premiowane awansem do Premier League.

Coraz bliżej włączenia się do walki o elitę jest natomiast Queens Park Rangers, które w sobotę ograło Brentford (3:2). Żadnego udziału przy którejkolwiek z trzech bramek dla miejscowych nie miał jednak Paweł Wszołek, ale rozegrał kolejne pełne 90 minut w tym sezonie.

Zupełnie nieoczekiwanie pierwszą asystę na zapleczu angielskiej ekstraklasy zaliczył Bartosz Białkowski. Wychowanek Olimpii Elbląg powoli zaczyna wracać do dyspozycji, z której słynął w ostatnich kampaniach.

Ligue 1 ll

Długo wyczekiwane zwycięstwo odniosło w weekend Amiens SC, lecz Rafała Kurzawa oglądał ten triumf z perspektywy ławki rezerwowych. 25-latek nie znalazł ostatnio uznania w oczach Jerzego Brzęczka, ale trudno było oczekiwać innej decyzji, skoro były pomocnik Górnika Zabrze w poprzednich pięciu meczach przebywał na murawie tylko przez nieco ponad 10 minut.

Igor Lewczuk nie znalazł się tym razem w kadrze meczowej Girondins Bordeaux, gdyż dopiero kilka dni temu wznowił treningi po niedawnym urazie.

W niedzielnym hicie Ligue 1 AS Monaco podejmowało Paris Saint-Germain, ale bez Kamila Glika, którego uraz odniesiony we wtorkowym meczu Ligi Mistrzów może wyeliminować nawet na kilka tygodni.

Bundesliga

Jednym z najważniejszych wydarzeń tego weekendu był bez wątpienia Der Klassiker. Głównym aktorem tego widowiska, co dało się przewidzieć, był Robert Lewandowski. Dwa trafienia super snajpera Bayernu nie wystarczyły, aby Bawarczycy sięgnęli po prestiżowe zwycięstwo.

Choć strata aktualnego mistrza Niemiec do Borussii Dortmund wynosi już siedem punktów, to trener Niko Kovač może być raczej spokojny o swoją posadę.

11. kolejka Bundesligi przyniosła także powrót do składu Marcina Kamińskiego, który dwa wcześniejsze mecze Fortuny Düsseldorf spędził w otoczeniu zmienników. Wysokie zwycięstwo nad Herthą Berlin miało dla 26-letniego defensora także gorzki posmak, gdyż nie najlepiej zachował się przy jedynym z goli dla rywala.

Jakub Błaszczykowski tradycyjnie, już po raz dziewiąty w tym sezonie, wylądował na trybunach. Z tego względu coraz poważniej należy traktować informacje łączące 104-krotnego reprezentanta Polski z Wisłą Kraków.

Priemjer-Liga Liga rosyjska logo

Po ponad dwumiesięcznej przerwie na murawie znów zameldował się Maciej Rybus. Zaskakująca jest więc decyzja selekcjonera Biało-Czerwonych o braku powołania dla byłego legionisty, skoro w niedzielę popularny “Ryba” był w stanie rozegrać 90 minut, czyli więcej niż Jan Bednarek od początku sezonu…

29-letni pomocnik Lokomotiwu, podobnie jak Grzegorz Krychowiak, zakończył bezbramkowy mecz w Kazaniu z żółtą kartką.

Kolejne czyste konto zaliczył także FK Rostów z Maciejem Wiluszem w składzie. Dobra forma 30-letniego stopera wciąż nie została doceniona przez Jerzego Brzęczka i trudno w tej materii spodziewać się zmian w najbliższym czasie.

Alka Superliga

Jedenasty gol Kamila Wilczka w trwającym sezonie ligowym pozwolił Brøndby IF na odniesienie szóstego zwycięstwa w duńskiej ekstraklasie.

W poprzednich 15. kolejkach podopieczni Alexandera Zornigera ponieśli jednak aż 7 porażek, dlatego plasują się w dopiero na 5. miejscu, z kilkunastopunktową stratą do FC Midtjylland i FC København.